Rubriky:

Ostatní

Tisíce lidí se přišly rozloučit s mrtvým sáňkařem Kumaritašvilim

20. února 2010 13:34 - BAKURJANI

Tisíce lidí se v sobotu přišly naposledy rozloučit s gruzínským sáňkařem Nodarem Kumaritašvilim, který zemřel po tragické nehodě v tréninku před týdnem těsně před zahájením olympijských her ve Vancouveru.

 

Mdzinarishvili, Reuters

Smuteční procesí doprovodilo rakev s tělem, zabaleným do národní vlajky, od Kumaritašviliho domu na místní hřbitov, kde byla uložena do země. Mezi truchlícími nechyběl ani prezident země Michail Saakašvili, podobně jako někteří další byl oděn do bílé bundy gruzínské olympijské výpravy.

Pohřbu předcházel tradiční pietní obřad před Kumaritašviliho domem, při kterém zazněly gruzínské písně a motlitby. "Chtěl jsem pro tebe vystrojit svatbu, místo toho máme pohřeb," pronesl podle agentury AP sáňkařův otec David Kumaritašvili před portrétem syna zavěšeným na zdi. Rakev s vystaveným tělem byla obložena křesťanskými ikonami a hořícími svícemi.

Jednadvacetiletý Kumaritašvili zemřel minulý pátek po fatální havárii v tréninku na olympijský závod. V poslední zatáčce ztratil kontrolu nad saněmi a v rychlosti okolo 145 km/h vylétl z dráhy přímo na nechráněný nosník. Přes okamžitou první pomoc záhy svým zraněním podlehl.

O bezpečnosti olympijského ledového koryta ve Whistleru se od té doby bouřlivě diskutuje. Kritici poukazují především na extrémní rychlosti, kterých závodníci dosahují. Série nehod a zranění provázela i tréninkové jízdy bobistů. Za příčinu Kumaritašviliho nehody nicméně označila sáňkařská federace FIL chybu jezdce.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní