Martin Fourcade vyhrál třetí biatlonový závod SP za sebou

OSLO

Francouzský biatlonista Martin Fourcade zopakoval v Oslu po sprintu vítězství i ve stíhacím závodě a v rámci Světového poháru vyhrál již třetí závod za sebou. Ze stříbra se radoval překvapivě mladý Němec Simon Schempp, třetí doběhl Ivan Čerezov z Ruska. S ním prohrál ve fotofiniši Nor Emil Hegle Svendsen, jenž se i tak vrátil do čela celkové klasifikace.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade

Z českých biatlonistů se dnes nejvíce dařilo Michalu Šlesingrovi, jenž se z 47. příčky po sprintu posunul až na 23. místo. S jedinou chybou na střelnici ztratil v cíli na Fourcada necelé dvě minuty. Sedmadvacátým místem bodoval i Tomáš Holubec, jehož o elitní dvacítku připravily dvě chyby při závěrečné střelbě vestoje.

Jaroslav Soukup musel na trestný okruh celkem šestkrát, díky třetímu nejrychlejšímu běhu ze všech si ale oproti sprintu pohoršil jen o čtyři příčky a skončil sedmatřicátý. Dvaadvacetiletý debutant Vít Jánov dorazil do cíle na 53. místě, veterán Roman Dostál o dvě příčky za ním.

Fourcade, jenž vedle čtvrtečního sprintu vyhrál i poslední stíhačku v Kontiolahti, se držel ve vedení až do čtvrté střelby. Po ní se na okamžik do čela dostal díky dvaceti přesným zásahům teprve jednadvacetiletý Schempp. Přestože na zkušenějšího Francouze v závěru nestačil a ztratil devět sekund, mohl se těšit z prvních stupňů vítězů v kariéře.

Německá biatlonistka Simone Hauswaldová vyhrála po čtvrtečním sprintu i stíhací závod. Ani jedna z trojice českých reprezentantek se na Holmenkollenu na bodované pozice neprosadila.

Hauswaldová si vyjela ve sprintu čtyřsekundový náskok před Běloruskou Darjou Domračevovou, o ten ale přišla hned po první střelbě. Dvě střelecké chyby dokázala v průběhu desetikilometrové trati smazat skvělým během a v závěrečném okruhu se přehnala i přes Domračevovou vstříc svému třetímu prvenství v sezoně.

Díky tomu se dostala už na druhou pozici pořadí SP za svou krajanku Magdalenu Neunerovou. Ta dnes doběhla po pěti chybách na střelnici osmá.

Češkám se vůbec nedařilo střelecky. Barbora Tomešová musela po druhé položce třikrát na trestný okruh a do cíle doběhla se ztrátou více než pěti a půl minuty na 44. příčce. Gabriela Soukalová minula terč šestkrát a byla hodnocena na 54. místě. Zdenka Vejnarová chybovala hned na první položce čtyřikrát a nedlouho poté závod vzdala.

Světový pohár v biatlonu:
Muži - stíhací závod na 12,5 km:
1. M. Fourcade (Fr.) 33:46,9 (3 trestné okruhy), 2. Schempp (Něm.) -9,0 (0), 3. Čerezov (Rus.) -26,2 (1), 4. Svendsen (Nor.) -26,2 (2), 5. Landertinger (Rak.) -31,6 (2), 6. Usťugov -32,5 (2), 7. Volkov (oba Rus.) -38,2 (2), 8. Ferry (Švéd.) -39,8 (2), 9. S. Fourcade (Fr.) -44,0 (3), 10. Lindström (Švéd.) -51,8 (1), ...22. Šlesingr -1:57,1 (1), 27. Holubec -2:21,6 (3), 38. Soukup -3:02,6 (6), 53. Jánov -4:41,4 (5), 55. Dostál (všichni ČR) -6:24,5 (8).
Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. Svendsen 719 b., 2. Sumann (Rak.) 704, 3. Usťugov 675, 4. M. Fourcade 661, 5. Čerezov 630, 6. Landertinger 585, ...31. Šlesingr 248, 35. Soukup 211, 63. Holubec 68, 65. Moravec (ČR) 64, 77. Dostál 37, 91. Vítek (ČR) 19.
Ženy - stíhací závod na 10 km:
1. Hauswaldová (Něm.) 32:05,5 (3 trestné okruhy), 2. Domračevová (Běl.) -5,4 (1), 3. Olofssonová-Zideková (Švéd.) -39,8 (2), 4. Zajcevová -46,5 (0), 5. Bogalijová-Titovecová (obě Rus.) -1:13,2 (1), 6. Brunetová (Fr.) -1:33,9 (1), 7. Becková -1:39,2 (1), 8. Neunerová (obě Něm.) -1:40,9 (5), 9. Romanovová -1:43,9 (3), 10. Slepcovová (obě Rus.) -1:58,2 (2), ...44. Tomešová -5:38,9 (3), 54. Soukalová -8:59,1 (6), Vejnarová (všechny ČR) nedokončila.
Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. Neunerová 791 b., 2. Hauswaldová 737, 3. Jonssonová (Švéd.) 731, 4. Henkelová (Něm.) 698, 5. Olofssonová-Zideková 697, 6. Wilhelmová (Něm.) 690, ...57. Vejnarová 70, 60. Rezlerová 63, 63. Vítková (obě ČR) 53, 95. Tomešová 5.