Orientační běžkyně Brožková získala na ME historické stříbro

PRIMORSKO

Orientační běžkyně Dana Brožková skončila na mistrovství Evropy v bulharském Primorsku druhá na klasické trati a získala první individuální medaili pro Českou republiku v historii. Dvojnásobná světová šampionka v sobotu v závěrečné disciplíně nestačila jen na švýcarskou suverénku Simone Niggliovou, která si zopakovala páteční triumf z krátké trati.

Brožkovou dělila od titulu minuta a 22 sekund. "Neudělala jsem žádnou větší chybu, jen pár menších. Ale to se na tak dlouhých tratích v takovém počasí stává," řekla po závodě na 11,1 kilometru s velkým převýšením, který se běžel ve velkém teple. "Takový terén mám ráda. Ale překvapilo mě, že to byl tak dobrý závod," uvedla devětadvacetiletá závodnice SC Jičín. Do elitní desítky se prosadily i pátá Eva Juřeníková a osmá Vendula Klechová.

Brožková si vynahradila páteční zklamání, kdy po chybě v úvodu závodu na krátké trati skončila sedmá. "Bohužel jsem do závodu vběhla moc rychle a ztratila dvě minuty na první kontrolu. Zbytek jsem běžela výborně a bez chyb. O tom svědčí, že stříbrná Dánka Soesová běžela se mnou téměř celou trať. Trochu mě ta chyba mrzí," konstatovala rodačka z Rovenska pod Troskami, která má ve sbírce světové tituly z klasické (2008) i krátké trati (2009).

Šampionát v Primorsku ovládli s pěti zlatými Švýcaři, jejichž nadvládu potvrdil na klasické trati mužů Daniel Hubmann. V 17,3 kilometru dlouhém závodě triumfoval dvojnásobný mistra světa v této disciplíně s jasným náskokem tři a půl minuty na Francouze Philippa Adamskeho. Dvanáctý doběhl Jan Šedivý, který ztratil na Hubmanna přes dvanáct minut.