Rubriky:

Ostatní

Bazénoví plavci pojedou do Budapešti hlavně pro finále

3. srpna 2010 15:34 - BUDAPEŠŤ

Čtrnáct bazénových plavců a sedm reprezentantů v dálkovém plavání bude od středy do příští neděle hájit české barvy na mistrovství Evropy v plaveckých sportech v Budapešti. Největší naděje mají dálkoví plavci, reprezentanti v bazénových disciplínách budou rádi za každé finále. Poprvé se na mezinárodní scéně ukáže, jak se na výkonnosti plavců projeví návrat k látkovým plavkám. Ostatní revoluční materiály jsou totiž od 1. ledna letošního roku zakázány.

 

Martin Kozák DOP, ČTK

Tahákem může být start Květoslava Svobody v závodu na 5 kilometrů. Kdysi jeden z nejlepších světových kraulařů už se několik let trápí, několikrát změnil trenéra a přesedlal z bazénu na delší tratě. "Věnuju se rozvoji vytrvalosti," prohlásil bývalý medailista z vrcholných akcích na tratích 200 a 400 metrů volný způsob. Ve čtvrtek ale čeká někdejšího dvojnásobného juniorského mistra Evropy velká mezinárodní premiéra na nové trati.

Nějakou zkušenost Svoboda už má, letos skončil druhý při Evropském poháru v tureckém Koaceli. "Teď je to pro mě priorita uspět na Balatonu," vzhlíží k nadcházejícímu ME. Svoboda po šampionátu bude stále koketovat s bazénovým plaváním a podle výsledků se rozhodne, na co se bude soustředit při nominaci na olympijské hry do Londýna. "Možná se tam budu chtít dostat na obě tratě," uvedl. Uvažuje, že po roce 2012 skončí, to mu bude 30 let.

Největší šance na finále

Ze čtrnácti bazénových závodníků mají největší šance postoupit mezi osm nejrychlejších znakařka Simona Baumrtová, sprinteři Martin Verner a Michal Rubáček, prsařka Petr Chocová či Barbora Závadová, jež odjede do Budapešti jen na polohový závod na 400 m a pak se vydá do Singapuru na Olympijské hry mládeže. "Každé finále bude úspěch. Uvidíme, protože nikdo neví, jak to bude ve staronových plavkách vypadat," řekl kouč týmu Jiří Kyněra.

Jisté je, že nebudou záplavy rekordních časů. "Bude jen otázka, jak komu to bude vyhovovat," přemítal Kyněra. Například Závadová zaplavala letos český rekord i bez celotělových speciálních modelů. "Jsou typy, které budou mít minimální rozdíly ve výkonnosti. Ale těm silovým 'hranolům' ty bývalé plavky hodně pomohly," uvedl. "Myslím, že to bude také hodně o psychice," dodal kouč.

Kouč řeší aktuálně zdravotní problémy prsařky Kristýny Kolářové, která dostala při závěrečném soustředění týmu v Podolí horečku, kvůli zánětu zvukovodu nebude pár dní trénovat nejspíš ani Verner.

Dálkoplavci věří kromě Svobody také v úspěch v podání Jany Pechanové, která se přihlásila do všech tří tratí, bez šance nejsou ani Jan Pošmourný, Rostislav Vítek a Libor Smolka.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní