Rubriky:

Ostatní

Evropský šampionát stolních tenistů se ziskem příliš nepočítá

8. září 2010 13:05 - OSTRAVA

Kdyby nadcházející mistrovství Evropy ve stolním tenisu v Ostravě skončilo ziskem, bylo by to pro pořadatele nad plán. Důležitější je pro organizační výbor turnaje skutečnost, že dvacetimilionový rozpočet šampionátu, v němž ještě před několika měsíci chybělo 20 procent, je pokrytý.

Mistrovství je tři dny před zahájením v ekonomické rovnováze. Podle organizátorů nehrozí, že by se mohlo dostat do podobné finanční pasti jako například loňský světový šampionát v klasickém lyžování v Liberci. "Nemáme žádný megalomanský projekt, děláme to ve skromných podmínkách a víme, co si můžeme dovolit. Dnes můžeme říct, že všechno máme pokryté," řekl ČTK předseda organizačního výboru Nikolas Endal.

Ještě v dubnu přitom v rozpočtu zela zhruba čtyřmilionová díra. Organizátoři však v posledních měsících obstarali i zbylých 20 procent. "V dnešní ekonomické době to bylo docela komplikované. Ale zvládli jsme to pomocí mnoha drobných partnerů. Ještě čekáme, kolik přijde diváků a jestli něco vyděláme na vstupném," řekl Endal.

Klíčovým partnerem šampionátu je město Ostrava. Finančně zaštítilo téměř polovinu rozpočtu. "Bez města Ostrava bychom se neobešli," připustil Endal.

Příjmy ze vstupného odhadnout nelze

Na rozdíl od fotbalu a jiných marketingově atraktivnějších sportů nemůže stolní tenis počítat s většími výnosy z prodeje televizních práv. S mezinárodní licencí navíc nedisponuje organizátor, ale evropská federace. "Ta nám na pořádání přispívá určitou částkou, což je jakoby plnění smlouvy o televizních právech," řekl Endal.

Do kladných čísel by šampionát mohli dostat diváci. Příjmy ze vstupného zatím podle Endala odhadnout nelze, v předprodeji se moc vstupenek neprodalo. "Ale čekáme, že největší tržby budou na místě. Hodně napoví hned první dva dny o víkendu, které jsou nejatraktivnější. Všichni špičkoví hráči hrají a nikdo nevypadává," řekl Endal.

Kdyby osmidenní podnik skončil ziskem, pořadatelé by to pokládali za úspěch. "Víme, jak dopadly jiné velké akce, a musíme si přiznat, že nejsme sport, o který se partneři zrovna perou. Ale třeba se to změní právě po tomto mistrovství. Kdybychom na tom něco vydělali, byl by to úspěch," doplnil Endal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní