Rubriky:

Ostatní

Žokej Váňa bude mít na pardubickém závodišti sochu

23. září 2010 18:05 - PARDUBICE

Ikona dostihového sportu, žokej a trenér Josef Váňa, bude mít na pardubickém závodišti sochu v životní velikosti. Organizátoři Velké pardubické ji odhalí při 120. ročníku tohoto světoznámého dostihového závodu. ČTK to řekl mluvčí Dostihového spolku Dušan Korel.

 

Petr Horník, Právo

"Už nyní se vedou diskuze, jestli stavět sochy žijícím lidem. My bereme Josefa Váňu jako významného sportovce, velkého člověka, chceme ocenit jeho sportovní i morální kvality. Sochu si zaslouží. Je to největší legenda Velké pardubické, šestkrát ji vyhrál jako jezdec a sedmkrát jako trenér," řekl Korel.

Socha odlitá z bronzu bude stát před hlavní tribunou a bude otočená směrem k dostihové dráze. Znázorňuje Váňu v sportovním dresu s bičíkem v ruce, který bude mířit na legendární Taxisův příkop. Samotný Váňa sice o tom, že vzniká jeho socha, věděl, ale tvůrcům do ztvárnění rozhodně nemluvil.

"Nevím, proč ji stavějí zrovna mně, když chci po světě ještě pár roků chodit. Když má někdo čas a peníze a dělá takovéto věci, ať se baví. Říkala mi majitelka stájí, kde máme ustájené koně, že sochu máme akorát Landovský a já," řekl ČTK Váňa.

Žokej Váňa sochaři modelem nestál. Výtvarník měl k dispozici hodně fotografií. A jednou prý Váňa autorům nápadu "skočil na špek" a v Polsku se na chvíli se sochařem setkal. Sám se smíchem dodává, že výsledek viděl, ale nepoznal se.

Socha je společným projektem Dostihového spolku a Jezdecké agentury Artura Bobera, která spolupracuje na Polském dni (v Pardubicích se konal podruhé). Sponzorsky se na soše podílelo šest firem. Sochu zhotovila slévárna v Horní Kalné a autorem sochy je polský sochař Jerzy Bokrzycki, který pro závodiště vytvořil už dvě menší busty koní.

Vedle sochy žokeje Váni závodiště pořizuje malou jezdeckou sochu koně Fantoma, který vyhrál první ročník Velké pardubické v roce 1874. Odhalí ji den před konáním Velké pardubické. Všechny vítěze tohoto závodu připomínají tři mramorové desky. Dostihový spolek rovněž pamětními deskami upomíná návštěvy spisovatele Dicka Francise a britské princezny Anny.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní