Rubriky:

Ostatní

Jubilejní 120. Velkou pardubickou pojede 20 koní, nechybí Váňa

1. října 2010 16:19 - PARDUBICE

Dvacet koní v čele s obhájcem Tiumenem v sedle s legendárním Josefem Váňou je přihlášeno do jubilejní 120. Velké pardubické České pojišťovny, která se poběží v neděli 10. října. V dnes zveřejněném seznamu je devatenáct koní z českého tréninku a jediný zahraniční zástupce - anglický Mr Big.

 

Petr Horník, Právo

"Zhruba s tímto počtem koní se počítalo. Dá se očekávat, že jubilejní ročník bude velice zajímavý," uvedl v tiskové zprávě Miroslav Petráň, předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Pardubice.

"Boj o vítězství bude určitě otevřený. Ve startovní listině není žádný kůň, který by letos nad ostatními nějak výrazně vyčníval. Myslím si, že zhruba sedm koní může vážně usilovat o vítězství," řekl žokej Josef Bartoš, dvojnásobný vítěz Velké pardubické.

Nejpočetnější zastoupení má trenér Josef Váňa starší, který do překážkového vrcholu sezony nasadí pět svěřenců. Sám bude v sedle Tiumena, s kterým loni dosáhl na své již šesté vítězství. "Pan Váňa si na nás zase brousí zuby," konstatoval žokej Bartoš.

Váňa vedle Tiumena nasadí do závodu tradičně Juventuse a Sixteen a s nimi ještě Kobuze a Lirainu. Dva svěřence budou mít na startu Radek Holčák (Amant Gris, Bremen Plan) a Jiří Janda (Bejrut, Teviot).

Do Velké pardubické se kvalifikovalo celkem 32 koní v tuzemském tréninku. Nakonec se jich ve startovní listině objevilo devatenáct. Nechybí vítězové všech čtyř kvalifikačních dostihů na pardubické dráze - Mandarino, Bremen Plan, Aspirant i šestiletý Valldemoso.

"Mandarino má letos nejstálejší formu a má i zkušenosti z Velké pardubické. Myslím si, že to bude nejtěžší soupeř. Do boje o vítězství by měli zasáhnout i Aspirant, Bremen Plan a z koní od pana Váni Tiumen a Sixteen," vypočítával žokej Bartoš.

Zajímavostí letošní startovní listiny je účast dvou jezdkyň. Něžné pohlaví budou zastupovat Martina Růžičková s Rubínem, kteří loni zůstali pod čarou a nestartovali, a Lucie Baluchová s Ligretou.

Podmínky pro účast v letošní Velké pardubické splnilo i devět zahraničních koní z Anglie a Irska. Ve startovní listině se nakonec objevil pouze anglický Mr Big, svěřenec trenéra Charlieho Manna. V Pardubicích startoval už loni, kdy obsadil šestnácté místo.

"Na základě loňského výsledku si myslím, že pro české koně nebude příliš velkým konkurentem," řekl Bartoš. "Čekal jsem, že ze zahraničí přijede víc koní. Je to škoda. Když porazíte zahraniční konkurenci, je úspěch o to cennější," dodal žokej.

Pro start v Pardubicích byl v letošním roce chystán irský Freneys Well, jehož připravuje Enda Bolger, nejúspěšnější irský trenér v cross country. Jeho svěřenec, který v dubnu skončil druhý v La Touche Cupu v Punchestownu a následně na stejné dráze vyhrál Irish Field Chase, se však na poslední chvíli zranil a z jeho pardubické účasti sešlo. "Bohužel kvůli zdravotním problémům nepřijedou ani další koně z Anglie a Irska, takže startovat bude jen Mr Big," řekl Petráň.

Celková dotace pardubické zůstala na částce 4,5 milionu korun, ovšem tentokrát se bude dělit mezi více koní. Dosud podíl z dotace získalo pět koní, letos to bude prvních sedm.

Závod je navíc součástí premiérového ročníku mezinárodního seriálu cross country dostihů Crystal Cup 2010. V Pardubicích se poběží osmý dostih tohoto desetidílného mezinárodního seriálu. V minulém závodu v italském Meranu uspěl právě Josef Váňa starší, jehož svěřenci Lutin Des Bordes a Mastman vybojovali první a třetí místo. Váňa se tak v průběžném pořadí trenérů vyhoupl na třetí příčku.

"Když uspěje i v Pardubicích, může se dostat do vedení. A protože chystá i koně na závěrečný závod v anglickém Cheltenhamu, mohl by klidně celý Crystal Cup vyhrát. To by byl obrovský úspěch," řekl Petráň.

Startovní listina - 120. Velká pardubická České pojišťovny (6900 m, 4,500.000 Kč):
1. Teresina (Něm./ž. Marcel Novák), 2. Il en Reve (Fr./ž. Kenneth Whelan), 3. Juventus (Pol./ž. Jan Korpas), 4. Jung (Pol./ž. Bohuslav Mátl), 5. Lirain (ž. Josef Váňa ml.), 6. Bejrut (Pol./ž. Pavel Kašný), 7. Baggio (Pol./ž. Jaroslav Brečka), 8. Bremen Plan (Pol./ž. Jiří Kousek), 9. Rubín (Martina Růžičková), 10. Tiumen (Pol./ž. Josef Váňa st.), 11. Valldemoso (ž. Dušan Andrés), 12. Lakreg (Martin Liška), 13. Sixteen (Fr./ž. Josef Bartoš), 14. Kobuz (Pol./Libor Šimůnek), 15. Mr. Big (Ir./ž. Noel Fehily), 16. Teviot (ž. Luboš Urbánek), 17. Mandarino (ž. Jaroslav Myška), 18. Aspirant (Pol./ž. Jan Faltejsek), 19. Ligreta (Lucie Baluchová), 20. Amant Gris (Fr./ž. Marek Stromský).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní