Rubriky:

Ostatní

Poražená stáj se proti výsledku Velké pardubické neodvolá. Váňa zůstává šampiónem

11. října 2010 13:01 - PRAHA

Nad nedělním triumfem Josefa Váni ve 120. ročníku Velké pardubické se ještě po většinu pondělního dne vznášel stín pochybností. Stáj Hřebčín Albertovec, jejíž kůň Amant Gris s žokejem Markem Stromským obsadil ve sporném doběhu s minimálním rozdílem druhé místo, zvažovala podat proti výsledku odvolání k dostihovému soudu Jockey Clubu České republiky. Majitel stáje Josef Hájek tak ale nakonec neučinil.

 

Roman Vondrouš, ČTK

"Tuhle parodii jsem nezačal a snažím se ji ukončit," řekl Hájek ČTK, proč se rozhodl neodvolat. "Nebolí mě to, ale mrzí. Jinak jsem strašně šťastný, že Amant Gris dokončil. Máme co slavit, je to fantastický kůň a pro mě je Amant Gris vítěz dvojnásobnej," řekl majitel Hřebčína Albertovec. Podat odvolání k Jockey Clubu musel Hájek do 48 hodin po skončení dostihového dne.

Případ není průkazný, míní Luka

Ve finiši Váňa vedl, Stromský se začal podél bariéry dotahovat, ale koně stáhl a následně obíhal Váňu z druhé strany. Dotahoval, ale prohrál o centimetry. Váňa tvrdil, že soupeř měl u hrazení dost místa na předjetí, ale Stromský oponoval a uvedl, že si odřel holínku.

Cílová fotografie 120. ročníku Velké pardubické ukazuje, o jak malý kousek Josef Váňa s Tiumenem vyhrál.Cílová fotografie 120. ročníku Velké pardubické ukazuje, o jak malý kousek Josef Váňa s Tiumenem vyhrál.foto: Dostihový spolek

Hned po dostihu podal Hájek po dohodě s trenérem Radkem Holčákem a žokejem protest. Dostihová komise udělila Váňovi pokutu 500 korun za tísnění u hrazení, které však podle jejího mínění nemělo vliv na výsledky. "Ať si udělá obrázek každý sám. Je divné, když udělujete pokutu a na druhou stranu to neuznáváte," podotkl Hájek. "Není to tak průkazné. Komise musí rozhodnout tak, aby vyhrál nejlepší v dostihu, a já si myslím, že vyhrál nejlepší," oponoval Luka.

Žokej Marek Stromský s Amant Grisem na jedné z překážek 120. Velké pardubické.Žokej Marek Stromský s Amant Grisem na jedné z překážek 120. Velké pardubické.foto: Reuters/Petr Josek

Majitelka Amanta Grise: Vznikla Váňománie

Hodně těžce nesla závod Hájkova matka a majitelka Amanta Grise Alena Hájková. "Kdyby se to stalo v opačném pořadí a udělal by to náš kůň panu Váňovi, tak by verdikt byl jiný. Vznikla Váňománie. Tohle normálně bolí a víc k tomu není co říci," řekla Háková ČTK.

Už na tribuně kolem sebe slyšela od odborníků i diváků, že měl vyhrát její kůň. V pondělí měla hodně telefonátů, lidé z okolí jí říkali, že verdikt dostihové komise nechápou. "Marek Stromský měl odřenou holínku, měl i z druhého místa radost, ale všichni věděli, že to je záměr pana Váni, protože nesnese, aby ho někdo porazil," řekla Hájková. "Pana Váni si nesmírně vážím, znám ho čtyřicet let, on je borec, ale co se včera stalo, tak to nebylo sportovní," dodala.

V roce 2008 projel Stromský s Amantem Grisem cílem Velké pardubické jako první, ale o vítězství přišel kvůli minutí točného bodu na trati. Jen o pár hodin později těžce nemocný majitel albertoveckého hřebčína Josef Hájek zemřel, o diskvalifikaci koně ale nevěděl.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní