Rubriky:

Ostatní

Na Kanáry i do Austrálie. Sportovcům pomohou stipendia

11. listopadu 2010 16:52 - PRAHA

O sedm set dolarů měsíčně (asi 12 500 korun) si v následujících necelých dvou letech polepší jedenáctka českých sportovců, vybraných nadějí pro letní olympijské hry v Londýně v roce 2012. Takovou gáži si vysloužili v rámci dlouhodobého programu Olympijské solidarity. Celkem si dohromady přijdou na více než tři milióny.

 

Václav Mudra

Za peníze samozřejmě nemohou jet na dovolenou, částka musí být využita na sportovní přípravu. „Ale jakým způsobem ji rozdělí, už je na nich. Jen musejí jednou za čtvrt roku poslat vyúčtování,“ vysvětluje František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru pro sport.

Oštěpař Petr Frydrych (vpravo) se svým trenérem Janem Železným.Oštěpař Petr Frydrych (vpravo) se svým trenérem Janem Železným.foto: Václav Mudra

Víc než před Pekingem

Jedenáctka vyvolených vzešla z návrhů jednotlivých sportovních svazů.
„Oslovili jsme zástupce všech 28 letních sportů, přišlo nám patnáct návrhů od jedenácti z nich,“ říká Dvořák. Před Pekingem byla do programu zařazena devítka sportovců, o čtyři roky dříve jen šest. „Mezinárodní olympijský výbor před olympiádou v Pekingu rozdělil 16 miliónů dolarů, teď ještě o tři víc,“ vypočítává Jan Železný, člen MOV.

Mezi sportovci, kteří stipendium získali, je i jeho oštěpařský svěřenec Petr Frydrych. „Určitě mi to hodně pomůže, máme finančně náročnou přípravu tím, že potřebujeme přes zimu trénovat v teple Jižní Afriky nebo Kanárských ostrovů, část peněz padne i na maséra a fyzioterapeuta,“ plánuje Frydrych.

Veslařka Denisa Čvančarová (vlevo) a moderní pětibojařka Lucie Grolichová.Veslařka Denisa Čvančarová (vlevo) a moderní pětibojařka Lucie Grolichová.foto: Václav Mudra

Ani triatlonistka Vendula Frintová rozhodně nemá obavy, že by částku nevyužila. „Připravuju se v mezinárodní skupině v Austrálii, letos jsem tam půl roku, příští rok asi pět měsíců. Letenka není levná, musím platit podnájem a i ceny tam jsou vyšší než tady,“ říká Frintová.

Kdo si před OH polepší
Petr Frydrych, Zuzana Hejnová (oba atletika), Jarmila Machačová (cyklistika), Veronika Fenclová (jachting), Jaroslav Hatla (jezdectví), Monika Míčková (moderní gymnastika), Lucie Grolichová (moderní pětiboj), Kristýna Pálešová (sportovní gymnastika), Jiří Beran (šerm), Denisa Čvančarová (veslování), Vendula Frintová (triatlon).

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní