Rubriky:

Ostatní

ČOV definitivně uspěl ve sporu s Budvarem o olympijskou symboliku

2. března 2011 13:22 - PRAHA

Český olympijský výbor definitivně zvítězil ve sporu se společností Budějovický Budvar, kterou žaloval za zneužití olympijské symboliky před zimními hrami v Turíně v roce 2006. Vrchní soud v Praze rozhodl, že pivovar musí zaplatit pokutu dva a čtvrt miliónu korun a veřejně se omluvit.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

"Z vítězství má zejména ve sportu každý radost, ale tady jsou pocity trošku jiné. Jsme samozřejmě potěšení, že jsme dostali za pravdu, ale byli bychom rádi, aby už tyto souboje nebyly," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze předseda ČOV Milan Jirásek a vyjádřil naději, že případ odradí od dalších pokusů o zneužívání olympijské symboliky.

Budějovický Budvar s rozhodnutím soudu nesouhlasí, ale bude ho respektovat, protože je pravomocný. Zvažuje ale, zda podá dovolání, řekl ČTK mluvčí pivovaru Petr Samec.

Podle Samce soud vyhověl žalobě ve třech bodech ze 17 a jen částečně. Podle právničky Budvaru Marcely Wunschové může být rozsudek vrchního soudu nebezpečným precedentem, protože ČOV díky němu v podstatě získává monopol na používání všech slov s příponu "-iáda" a také na používání pochodní při komerčních příležitostech.

Podle Samce je možné se na základě dokumentů, které jsou součástí soudního spisu, domnívat, že ve sporu nešlo v první řadě o ochranu olympijských symbolik, ale o konkurenční boj. Jeden ze sponzorů ČOV podle Budvaru požadoval, aby výbor razantně zakročil a dosáhl zastavení reklamní kampaně. Jinak hrozil uplatněním náhrady škody, případně dalšími sankcemi.

Peníze nebyly primárně důležité

Jádrem sporu byla reklamní kampaň Budvaru, ve které vystupovali svérázní chlapíci Bob a Dave, kteří cestovali na akci pojmenovanou "hokejiáda" do Itálie, měli na sobě reprezentační hokejové dresy a ve spotech byl použit i svazek hokejových holí v podobě "hokejové pochodně". A právě pochodeň je jedním z chráněných olympijských symbolů, které bez písemného souhlasu ČOV nesmí nikdo používat, stejně jako jejich parafráze či karikatury.

Český olympijský výbor se pustil do sporu před téměř šesti lety, původně požadoval odškodné více než deset miliónů korun. "Soudili jsme se o peníze, ale ty nebyly primárně důležité. Daleko větší hodnotu má potvrzení toho, že nelegální marketing je v České republice nepřípustný," řekl místopředseda ČOV Jiří Kejval.

Olympijskému výboru dal za pravdu už českobudějovický krajský soud v únoru 2009, Budvar se odvolal a znovu prohrál. Zástupci Českého olympijského výboru berou soudní rozhodnutí jako velký průlom. "Těch případů porušování olympijské symboliky byla řada, ale tento byl vedený velmi promyšleně se zcela jasným záměrem participovat neoprávněně na olympijské symbolice," navázal Kejval.

Advokát Jan Šťovíček z kanceláře, která ČOV zastupovala, zdůraznil, že pravomocný rozsudek poprvé v historii stanoví, co se v ochraně olympijských symbolik smí a nesmí.

Pokuta půjde na olympijská stipendia

Jirásek uvedl, že ČOV má povinnost chránit olympijskou symboliku, jak ve vztahu k Mezinárodnímu olympijskému výboru, tak i ke sponzorským partnerům ČOV, kteří za své spojení s pěti kruhy platí. Mezi nimi figuruje i konkurent Budvaru Plzeňský Prazdroj.

Účinkování v nelegální reklamě podle Jiráska může mít i neblahé následky pro sportovce. "Původně do toho byl vtažen i hokejový brankář Milan Hnilička a byl tím ohrožen jeho start na olympiádě. Budvar ho z reklamy stáhnul, protože dobře věděl, že je to proti pravidlům," řekl Jirásek.

Postup ČOV ocenil i ředitel MOV pro markenting a TV Timo Lumme. "Velmi si vážím práce našich kolegů, kterou přispěli k ochraně olympijského intelektuálního vlastnictví. Společnosti, které se snaží vytvářet falešný dojem, že jsou spojeny s olympijskými hrami, ohrožují finanční model her a podvádějí olympijské sportovce a fanoušky," napsal Lumme v tiskové zprávě.

Peníze ze sporu s Budvarem půjdou na nový projekt Národních olympijských stipendií, které podpoří talentované sportovce, usilující o účast na hrách v Londýně v roce 2012.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní