Rubriky:

Ostatní

Iniciativa svazů Český sport 2011 vyzývá vedení ČTSV k odstoupení

17. dubna 2011 15:18 - PRAHA

Iniciativa sportovních svazů Český sport 2011 vyzývá vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČST) k odstoupení a požaduje svolání valné hromady. Výzva přišla den po valné hromadě ČSTV v prohlášení podepsaném zástupci pěti svazů, kteří byli v sobotu v Nymburku pověřeni vyjednáváním.

 

Michal Doležal, ČTK

"Skutečně jsme potřebovali, aby valná hromada proběhla a potvrdilo se nám, že jsme se nemýlili. Vedení ČSTV nebylo schopno prosadit nic z toho, co navrhlo, což je to de facto vyjádření nedůvěry vedení. Nyní je potřeba říci nahlas, že vedení podle našeho názoru totálně selhalo," řekl ČTK šéf svazu jachtingu Karel Bauer.

V iniciativě Český sport 2011, která vznikla z nespokojenosti s ČSTV před měsícem a půl, je zastoupeno přes 50 svazů ze 72 sdružených v ČSTV.

Výsledek valné hromady označuje iniciativa za první drtivé vítězství českého sportu nad úřednickým aparátem ČSTV, respektive za jasný důkaz selhání jeho současného vedení v čele s Pavlem Kořanem. "ČSTV je v tuto chvíli nefunkční a je jisté, že tuto patovou situaci není současné vedení schopno řešit. Na základě těchto skutečností vyzýváme vedení ČSTV, aby odstoupilo a požadujeme svolání valné hromady v nejbližším možném termínu," stojí v prohlášení.

Předseda ČSTV Kořan si prohlášení iniciativy teprve prostuduje, ale podivil se, že přichází s návrhem den po valné hromadě. "Nevím, proč to neudělali dříve. Považuji za paradox, když skončí jeden den valná hromada, která se tím mohla zabývat a druhý den vymyslí někdo takovou záležitost," řekl Kořan. Hlasy na odvolání výkonného výboru padly už v lednu. "Svazy mohou svolat valnou hromadu, nebojím se toho. Ani toho, pokud bych měl být odvolán. Ale budu bojovat," řekl tehdy Kořan.

Výzvu k odstoupení vedení ČSTV podepsali Bauer, šéf basketbalové federace Miroslav Jansta, Filip Šuman (florbal), Zdeněk Hrubý (horolezectví) a Zdeněk Haník (volejbal). "Není to projednáno schůzkou svazů, ale neznamená to, že by to nekorespondovalo s jejich názory. Už na schůzce před sobotní hromadou padaly masivně návrhy z pléna vedení odvolat, ale tehdy jsme se dohodli, že nechceme hromadu zablokovat a chtěli jsme být konstruktivní," řekl Bauer.

Komora sportovních svazů na valné hromadě vystupovala jednotně a zabránila návrhům výkonného výboru ČSTV na změnu stanov, názvu ČSTV a neschválila zprávu o činnosti výkonného výboru ani návrh vedení ČSTV na záchranu Sazky. Z Nymburka ale odjížděl spokojený i Kořan a za výhru to považoval také šéf Sazky Aleš Hušák.

Na valné hromadě se svazy nepokusily odvolat vedení i proto, že v současném dvoukomorovém systému věděly, že nemají šanci, protože komora jednot stojí za výkonným výborem. To zcela jasně sobotní jednání prokázalo. Například Bauerův návrh na pověření vedení učinit k roky k odvolání šéfa Sazky Hušáka jednoty zamítly. "A stejně by to dopadlo s vedením ČSTV," doplnil Bauer.

Svazy proto musí získat jednoty na svou stranu, aby mohly pomýšlet na odvolání výkonného výboru mimo volební valnou hromadu. "Jednoty musí pochopit, že už žádné peníze nepřijdou, že se musí udělat transformace a jediný zdroj peněz bude stát. Musí pochopit, že Sazka, jejíž vedení podporovali, jim Sazku zničila," řekl Jansta.

Podle Bauera je šance, že se sportovní svazy a jednoty dohodnou. Má vzniknout i pracovní skupina, s devíti lidmi z každé komory, která bude připravovat návrh stanov. "Budeme diskutovat bez prostředníka, který chytře rozeštvával obě strany a říkal, že jedna chce tu druhou ošulit. Bez něj můžeme uspět," řekl Bauer.

Ke svolání valné hromady je potřeba alespoň třetina jedné komory a ty musí přijít s konkrétním návrhem programu jednání valné hromady. Výkonný výbor je pak povinen zveřejnit termín, místo a program nejpozději 30 dní před jejím konáním.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní