Rubriky:

Ostatní

Jednašedesátiletá Američanka chce plavat z Kuby na Floridu. Žraloků se nebojí

21. července 2011 21:13 - NEW YORK

Jednašedesátiletá Američanka Diana Nyadová se v nejbližších dnech chystá plavat z Kuby na nejjižnější floridský ostrov Key West. Trasu dlouhou asi 166 kilometrů chce překonat za zhruba 60 hodin. Chce se přitom obejít bez ochranné klece proti žralokům, kterými se tamní vody hemží. Jde o její druhý pokus, ten první v roce 1978 po téměř 42 hodinách plavání vzdala, uvedl deník The New York Times.

 

Petr Horník, Právo

Plavkyně tehdy plavala uvnitř ochranné klece proti žralokům. Silné proudy a nepříznivé počasí jí ale znemožnily dostat se až na Floridu. O rok později bez klece uplavala 164 kilometrů z Baham na Floridu. Dosáhla tak dodnes platného světového rekordu v dálkovém plavání v oceánu bez neoprenu.

Nyní se chystá na svůj životní výkon. Poplave dvě noci a tři dny. Kromě žraloků se bude muset vyrovnat i s medúzami. Pravděpodobně jí také neminou halucinace. Slaná mořská voda jí odře kůži a napuchne jí kvůli ní jazyk. "Chystá se na nepochybně nejvýstřednější, neskandálnější a nejneuvěřitelnější vytrvalostní aktivitu, jakou pamatuji," uvedl zkušený dálkový plavec a pořadatel závodů v otevřených vodách Steven Munatones.

Stáří nevadí

Záměr Nyadové je podle něj pozoruhodný i vzhledem k jejímu věku. Profesor Michael Joyner z proslulé kliniky Mayo nicméně podotkl, že starší sportovci, zvláště ti špičkoví, si ve vytrvalostních sportech vedou dobře. Zkušenosti a trénink jim pomáhají vyrovnat nedostatek rychlosti. Například Francouzka Jeannie Longová vrcholově závodí na kole ještě v 52 letech.

Nyadová si věří. "Fyzicky jsem silnější než dříve, i když jsem jako dvacátnice byla rychlejší. Cítím se silná a ve formě. Mám dobrou výdrž," řekla. Plavkyně si nicméně uvědomuje, že rozhodnutím obejít se bez ochranné klece se vydává do "neprozkoumaných vod".

Klec by jí pokus kromě ochrany proti žralokům usnadnila. Díky tomu, že je tažená za lodí, se v ní plave rychleji. V kleci plavala i Australanka Susie Maroneyová, jež v roce 1997 jako první člověk v historii přeplavala z Kuby na Floridu.

Pomáhat bude početný tým

Nyadové bude pomáhat podpůrný tým 22 lidí. Všichni s ní pocestují na Kubu a budou doufat, že pokus nezmaří problémy s vízy jako loni. Plavkyni bude pomáhat také satelitní navigace a štíty proti žralokům, což jsou neoprenové tyče vysílající elektrické vlny, pokud se žraloci přiblíží moc blízko. Nejde ale o stoprocentní ochranu. Američanku tak budou doprovázet čtyři muži s harpunami.

Celý pokus Nyadovou přijde na půl milionu dolarů. Peníze získala od dárců a ze svých úspor. I tak jí ale stále 150.000 dolarů chybí. Nyadová si z toho nedělá hlavu. "Pokud skončím s dluhem 150.000 dolarů, špatně kvůli tomu v noci spát nebudu," říká.

Nyní se svým týmem čeká na příhodnou předpověď počasí. Potřebují tlakovou níži, která by mohla přinést bezvětří, a tím i několik dní moře bez vln. Pak se Nyadová bude moci vydat na cestu, na níž bude konzumovat jen tekutou stravu. Lékaři o ni přesto mají obavy. Plavkyni hrozí hlad a dehydratace.

Bude se také muset vyrovnat s mentálními překážkami. Sama podotýká, že plavání v moři je nejzazší forma smyslové deprivace. Při plavání si proto zpívá písničky od Neila Younga, Beatles či Janis Joplinové. Má přitom ráda skladby, jejichž rytmus odpovídá jejímu tempu, například Ticket to Ride od liverpoolské čtveřice.

Na dalekou mořskou trasu se vydává, protože po šedesátce hledala novou motivaci. Uvědomila si přitom, že často myslí na nezdařený pokus z roku 1978. "Potřebuji nějaký závazek. Pokud se něčemu hodně věnuji, je to jako rauš. Nemyslím na to, jestli něčeho lituji, nebo, co budu dělat zbytek života. Jsem vší silou ponořená do každodennosti. Nabíjí mne to," řekla.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní