Rubriky:

Ostatní

Můj čas zase přijde, říká brokař Sychra

13. srpna 2011 19:14

Loni na mistrovství Evropy získal obě zlaté medaile, letos vyhrál Světový pohár v Chile ve světovém rekordu a dostal k tomu účastnické místo pro olympijský Londýn. Evropský šampionát v Bělehradu dvaačtyřicetiletému elitnímu brokovému střelci na skeet Janu Sychrovi ale nevyšel. „Můj čas zase přijde,“ říkal po závodě s klidem sobě vlastním...

 

Karel Felt, Právo

Na 121 bodl jste skončil až ve třetí desítce, při tom stejný výsledek bral loni na evropském šampionátu v Kazani finále...

To bylo loni, každý závod je úplně jiný. Jasně to dokazuje rozdíl mezi letošním Bělehradem a loňským šampionátem v Kazani. V Bělehradu se sedm chlapů rozstřelovalo na 124 bodů o šest finálových míst a mně to loni stačilo na tříbodový náskok v cestě za titulem.

Čím si to vysvětlujete?

Záleží na spoustě okolností. Výkonnost jednotlivých střelců jde rok od roku hodně nahoru. Bělehradská střelnice patří nejen k nejkrásnějším, ale i nejlepším na světě. Letos tam byly téměř ideální klimatické podmínky. Nebylo úmorné vedro, nefoukal nevyzpytatelný vítr. Světová, a tím i evropská, špička se rozšiřuje. Pořád do ní patří chlapy kolem padesátky, jako Němec Wenzel, který má medaili už z olympiády v Soulu v roce 1988, ale nahoru se tlačí i nedávní nebo ještě současní junioři, jako Ital Luchini nebo náš Jakub Tomeček, který nakonec vybojoval nejen druhé místo pro Londýn, ale přidal k němu bronz. Borců, kteří mohli myslet na medaili, bylo v Bělehradu přes třicet, když vezmu, že na jiných závodech stačí na finále i 121 bodů.

Vás nemrzí, že se vracíte bez medaile?

To vždycky mrzí... Vždyť v družstvech jsme měli stejně jako třetí Francouzi, ale horší poslední položku. Ke zlatu pak chyběly jen dva terče. Vítězní Norové i druzí Němci vyrovnali světový rekord 368 bodů... To hovoří za všechno. Samozřejmě si říkám, proč jsem udělal tu nebo onu chybu zejména, když jsem stále brán jako tahoun týmu.

Jak dlouho taková porážka mrzí?

Dlouho ne, za ty roky jsem se naučil prohrávat, a o to víc si užívat úspěchy. Musím to rychle dostat z hlavy, protože mne čekají další závody. Můj čas zase přijde.

Neštve vás třeba, že jste prohrál s juniorem, byť týmovým kolegou?

Právě naopak! Z toho mám opravdu radost. Kuba Tomeček střílel nádherně. Dlouhá léta jsem táhl družstvo. Spoléhalo se především na mne. Proto jsem šťastný, že tu je mladý kluk, který to břemeno převzal a unesl až k olympijskému místu a bronzu. Při tom je skromný, střelbou žije, ptá se, chce poradit, což rád udělám. Jestli mě něco štve, pak že jsme mu nepomohli v týmové soutěži, a tím vlastně ani sobě. To měl být můj úkol, když už jsem neměl šanci v individuální soutěži.

Vy jste od Chile nestřílel velký závod, nechybělo vám právě to pravidelné setkávání se špičkou?

V tom problém nebyl. Po Chile, kde jsem vybojoval účastnické místo pro Londýn, jsme si se státním trenérem Janem Hůlou řekli, že budou jezdit další kluci, aby ta šance na získání toho druhého místa byla ještě větší. Málem se to povedlo Ivo Hilšerovi. Rozhodně jsem neodpočíval. Doma jsem na závodech stříle výsledky mezi 125 a 123 body, což je hodně. Ten pokles formy je zcela zákonitý, jen přišel hlavně z pohledu družstva v nejméně vhodnou dobu.

Za necelý měsíc hostí Bělehrad brokové mistrovství světa. Dokážete se na něj za tak krátkou dobu připravit?

Musím! Pojedeme sem bez nervozity, že musíme především získat účastnické místo pro Londýn. Pochopitelně budu chtít odčinit Evropu, ale medaili slibovat nemůžu. Bude to sice na stejné střelnici, ale zase úplně jiný závod. Stačí, aby se změnilo počasí, víc tu foukalo. A také se sejde ještě větší konkurence, pro mne to ale je opět velká motivace. Třeba i proto, že máme ze seniorských světových šampionátů několik titulů mistrů světa v týmech, ale žádnou individuální medaili.

Karel Felt (Bělehrad), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní