Rubriky:

Ostatní

Bowe se po 8 letech vrací do ringu, riskuje zdraví

23. září 2004 12:24 - SHAWNEE (USA)

Bývalý mistr světa v profesionálním boxu v těžké váze Riddick Bowe ohlásil na sobotu návrat do ringu. Sedmatřicetiletý Američan se představí divákům poprvé po osmileté přestávce, jejíž část strávil ve vězení. Lékaři ho však varují, že hazarduje se svým zdravím. Argumentují tím, že Bowe po letech v ringu trpí zjevnými příznaky poškození mozku.

Po posledním zápase v roce 1996 měl Bowe evidentní problémy s řečí i udržením rovnováhy, před čtyřmi lety mu dokonce psychiatři vystavili posudek, že má mentální poruchu. Ale Bowe tvrdí, že je zcela zdráv. "To s tou poruchou vymysleli moji právníci ve snaze, abych nemusel za mříže," odmítl pochybnosti o svém zdravotním stavu v rozhovoru pro agenturu AP.

Bowe byl tehdy obžalován z únosu bývalé manželky a dětí a ani psychiatrický posudek ho před vězením nezachránil. Odseděl si 17 měsíců, přestože se bránil tím, že jen chtěl, aby "rodina byla znovu pohromadě".  Na svobodu se dostal teprve nedávno, ale hned začal realizovat svůj sen o návratu do ringu.

Návrat bude v ústraní

Ten se uskuteční daleko od newyorské Madison Square Garden i od paláců v Las Vegas, kde absolvoval své nejslavnější zápasy včetně vítězství nad Evanderem Holyfieldem v roce 1992. Dějištěm bude kasino v Shawnee v Oklahomě. Důvodem může být podle AP skutečnost, že v hlavních centrech amerického boxu by Bowe neprošel přísnými zdravotními testy.

O tom, že jeho pokus o návrat je velkým rizikem, je přesvědčen i jeho bývalý manažer Rock Newman. "Dovolit mu boxovat - to je recept na neštěstí. On si vůbec neuvědomuje, co mu hrozí," řekl AP Newman. S Bowem se už dávno rozešel, dnes dělá boxerovi manažera jeho druhá manželka Teri. "Vím, že je zdravý. Kdo tvrdí opak, musí to dokázat," prohlásila paní Boweová.

Věří si i na Klička

Sám boxer, jenž má doma i stříbro z olympiády v Soulu, odmítá, že by ho k návratu přiměla nouze. "Ještě mi pár miliónů zbylo. Prostě jen znovu toužím po ringu, protože v něm si připadám jako dítě v cukrárně, jako výherce v loterii. Box je to jediné, co umím. Tak proč bych si nemohl udělat radost?" řekl Bowe. Během své kariéry podle oficiálních zdrojů vydělal 75 miliónů dolarů. Podle Newmana má dnes přinejmenším sedmnáct miliónů a dva luxusní domy.

Zatím prý moc netrénuje a váží 121 kilogramů, což je o patnáct kilo víc, než když ring opouštěl. Zdá se, že manželka mu pro první zápas nevybrala příliš těžkého soupeře. Marcus Rhode tři ze čtyř posledních zápasů prohrál k.o. Bowe věří, že sobota bude novým začátkem. "Brzy se mnou bude chtít boxovat i Kličko," vyjádřil naději, že se může utkat i s úřadujícím mistrem světa z Ukrajiny.

ČTK, Sport.cz

Zrušit