Rubriky:

Ostatní

Případ koulařky Fesslové poukázal na nedostatky

28. září 2004 15:35 - ATÉNY

Atletka na vozíku Jana Fesslová byla podle míry zdravotního postižení zařazena přímo v Aténách do klasifikační třídy F 54. Jako nová závodnice byla sledována ještě v průběhu první soutěže ve vrhu koulí sloučených kategorií F 54/55 s možností překlasifikování do vyšší třídy F 55, pokud by její projev v závodě neodpovídal zařazení.

 

ČSTPS/Luděk Šipla

Po skončení vrhu koulí, který Fesslová vyhrála, podala slovinská výprava po dohodě se šéfem klasifikátorů protest proti jejímu zařazení do F 54. Ještě než se stihlo cokoliv vyřídit, nastoupila nic netušící Jana Fesslová na stupně vítězů, kde dostala zlatou medaili a vyslechla státní hymnu. V tomto případě došlo k jasnému pochybení ze strany organizátorů, kteří měli podle pravidel počkat, jak dopadne vznesený protest, a pak měl teprve proběhnout medailový ceremoniál. Takhle po překlasifikaci Jany Fesslové do třídy F 55 následovalo zpětné odebrání medaile a pokles na celkové jedenácté místo, což byl po oslavách na stupních vítězů pro Janu Fesslovou obrovský šok.

Překlasifikování Jany Fesslové na základě vyšetření reflexů a neurologických testů je plně v souladu s pravidly atletiky, nicméně v kombinaci s organizačním pochybením českou závodnici značně ovlivnilo v etické i psychologické rovině. Proto proti celé proceduře vznesl protest vedoucí výpravy Českého paralympijského týmu Jan Nevrkla.

"Jakkoliv je celý proces nezvratitelný, požadujeme znovu prošetření celé záležitosti v rovině časové posloupnosti a navrhujeme zabývat se seriózně procedurou klasifikací sportovců, zejména nově zařazovaných, provést ihned při první klasifikaci jejich neurologické vyšetření, v případě nejistoty je zařadit raději o třídu výš, aby případná překlasifikace neměla nemotivační charakter, vést úvahu o přeřazení sportovce až pro další disciplínu a nechat ho dokončit ve třídě, kde soutěž začal. Čekáme na vyjádření sportovního ředitele Mezinárodního paralympijského výboru (MPV) Davida Grevemberga a předsedy MPV atletiky Chrise Cohena. MPV bere celou záležitost velmi vážně a naše iniciativa vyvolává potřebu řešit problematické záležitosti paralympijského sportu a zesiluje snahu o vyčištění klasifikačního systému, který často velice nezdravě ovlivňuje sportovní soutěže," konstatuje ve svém oficiálním prohlášení Jan Nevrkla.

Česká výprava tedy usiluje o to, aby se novými opatřeními zabránilo tomu, aby ještě někdy nějaký atlet musel čelit podobnému šoku jako Jana Fesslová.

Alice Tejkalová

Zrušit