Rubriky:

Ostatní

Držitel Zlatého míče zažije Prahu bez aut. Nedvěd si zaběhne půlmaratón

22. března 2012 08:23 - Praha

Závod rekordů ještě přihřeje svit prvotřídní sportovní hvězdy světového formátu. Bývalý fotbalista Pavel Nedvěd, mj. držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy 2003, poběží 31. března po dvou letech znovu pražský půlmaratón.

 

Jan Handrejch, Právo

Nyní 39letý Nedvěd tady běžel poprvé v roce 2010 spolu s nedávnými spoluhráči ze Sparty a národního týmu, Lokvencem a Votavou. „Po dvou letech se velmi těším zpátky na trať pražského půlmaratónu. Na krásnou atmosféru závodu a Prahy samotné, protože proběhnout si jí bez aut, to se jen tak často nepoštěstí. Na trať se vydávám opět se svými kamarády Tomášem Votavou a Tomášem Pěčkem. Půlmaraton bereme jako ostrý test před květnovým pražským maratonem. Podle formy se rozhodneme, jestli ho zkusíme celý," komentoval svá očekávání.

Tehdy Nedvěd zaběhl v čase 1:49:44 a cítil se dobře. „Jsem velmi spokojený, i když ten čas není nijak světový. Napoprvé je to dobré, v tom počasí a na tvrdém asfaltu i kostkách. Chtěli jsme běžet určitě pod dvě hodiny, ale neběželi jsme proto, abychom se zničili," hodnotil svůj výkon.

Loni v září startoval v Praze v běhu na 10 km v rámci večerní Mattoni Grand Prix a skončil 511. z 3299 účastníků v čase 46:26. Běžel opět s Votavou, Lokvencem a Pěčkem. Už tady prohlásil: „Moc bych chtěl dát jednou celý maratón. Budu se snažit, aby to bylo už příští rok. A v Praze." Nedvěd maratón v roce 2011 alespoň odstartoval.

Deset posledních kilometrů je nejhorších

K až posvátné běžecké trati chová náležitý respekt. „Třicet jsem zkoušel sám, v rámci tréninku. Tím to bylo horší. Měl jsem „kudrnatý" nohy, bylo to hodně náročný. A hlavně se říká, že těch deset posledních kilometrů je ještě horších, jako bys těch třicet před tím neběžel. Jestli do toho půjdu, tak to bude na krev," řekl. „Praha je domácí půda, nehraje se venku, bylo by to hezký. Potřebuju taky klid, abych se mohl soustředit a aby kolem toho nebylo moc ruchu. Abych si to taky užil," dodal.

Hervis 1/2Maraton Praha bude 31. března závodem rekordů. Už 53 dní před startem se vyprodala rozšířená kapacita 11 000 startovních čísel. Poté pořadatelé z Prague International Marathonu oznámili útok na světový rekord. Leonard Komon z Keni, světový rekordman na 10 km a 15 km si Prahu vybral pro svůj půlmaratonský debut, v němž chce rovnou zaútočit na nejlepší světový čas všech dob. Dosud ho drží Zersenay Tadese z Eritreje za 58:23.

Hervis 1/2Maraton Praha se běhá od roku 1999 a pyšní se zlatou známkou Mezinárodní atletické asociace IAAF. Splňuje tedy kritéria nejvyšší kvality. Praha jako jediný pořadatel na světě má zlatou známku pro maraton i půlmaraton.

Tomáš Nohejl

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní