Rubriky:

Ostatní

Nemám prý dělat machra, stejně rozhodne kůň, říká před Velkou pardubickou žokej Váňa

4. října 2012 09:56 - Praha

Má políčeno na devátý triumf, téměř šedesátiletý žokej Josef Váňa se o něco více než týden před Velkou pardubickou cítí v kondici tak jako loni i přesto, že jej v dubnu zbrzdila zlomená stehenní kost. V sobotu 13. října zkusí jedenáctiletého hnědáka Tiumena vést ke čtvrtému společnému vítězství. Sám jako by porušoval přírodní zákony. "Asi jo," směje se.

 

Martin Polák , Právo

Jak se cítíte v závěrečné fázi přípravy?

Byl jsem bruslit (na inlajnech) v Karlových Varech a přijel tam nějaký mladík se slečnou a říkal: Proč ten blbeček tady dělá machra, stejně to je všechno o koni. Chtěl jsem mu jednu vrazit, ale pak jsem šel radši plavat. Myslel jsem, že musím ještě hodně makat, ale když teda mám dobrého koně, tak bych třeba tolik nemusel. (úsměv)

I Tiumen šel do sezóny později...

Měl problém. Ale poslední kvalifikaci Velké absolvoval s jedinou chybičkou, až jsem se sám divil. Loni to tak nešlo. V tomto týdnu šel poslední těžký trénink. Byl z toho rozlámaný jako každý sportovec z těžšího záběru, ale druhý den už měl jasnější oči.

Má Tiumen opravdu na to, aby čtvrtým triumfem vyrovnal slavného Železníka, s nímž jste v Pardubicích rovněž vyhrával?

Věřím, že ano.

Poběží se o víc peněz
V nezvyklém sobotním termínu, s navýšenou dotací a po roční pauze i se zahraniční konkurencí se 13. října uskuteční 122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou.
„Jestli sem na start opravdu dotáhnou jednoho z přihlášených krosařů z Francie, tak to asi český kůň nevyhraje, ale myslím, že ho sem nedaj,“ přemítá legendární Josef Váňa, který s Tiumenem 13. října vyrazí za svým devátým triumfem. Jasno o cizincích na startu bude tento pátek, kdy se uzavře startovní listina. „Zatím máme potvrzeny tři koně zahraničních majitelů,“ připomíná Vladimír Tlučhoř, předseda představenstva pořádajícího Dostihového spolku.
Váňa soudí, že v náročném dostihu může opět rozhodnout jeho znalost a zkušenosti. „Kros je specifický, zkušenost koní na dráze je znát. Když kůň zná dráhu, tak má velkou výhodu. Ví, jak ošulit skoky, které se nemusí skákat naplno, šetřit síly a na konci přidat,“ řekl Váňa.
Letošní Velká pardubická se pojede netradičně v sobotu. „Je to debilní,“ vyjádřil se Váňa k vynucené kolizi v druhém říjnovém víkendu s plochodrážní Zlatou přilbou, která bude v neděli. Kvůli očekávané dopravní komplikaci bude proti svým zvyklostem muset vyrazit s koňmi do dějiště už den před dostihem. „Jindy se ještě doma nažerou, ale když takhle kůň přijde do jiného prostředí, nechutná mu a tu poslední baštu nedá,“ říká Váňa, ale těší ho navýšená dotace, kterou sliboval, když ještě bojoval o ovládnutí závodiště po minulé Velké.
„Každá plusová vlaštovka je dobrá,“ podotýká. Pořadatel zvýšil dotaci z dřívějších 4,5 na 4,8 miliónu korun. Vítěz dostane 1,920 miliónu a obdrží i novou trofej, dílo Michala Froňka. „Ta stará modrá potvora už nebyla důstojná, tahle vypadá dobře,“ hodnotí Váňa výtvor, který si prohlédl, potěžkal, ale fotit se s ním moc nechtěl.

Když je srovnáte, kterého jste měl, nebo máte raději?

Já mám rád jen svoji paní... Jako trenér to tak nemůžu brát, ke každému koni přistupuju stejně, dávám mu, co potřebuje. Čtverkovému žebrákovi i Tiumenovi. Na rozdíl od manželky jsem nikdy žádného koně nepreferoval.

Vypadá to, že se v dostihu opět potkáte se synem...

Pojede s Belmontem. To je dobrý kůň. Pomalu se vypracovává, jsem rád, že mu to jde. Teď nás porazil v Meranu. A ještě s takovým žebrákem. Pepča jde nahoru.

To je snad poprvé co ho veřejně chválíte.

No... Dozrál, ale nemyslete. Když je třeba, tak ho zdrbu.

A překousnete případně, kdybyste prohrál a tím, kdo vás porazil, byl právě syn?

Byl bych nasr... jako kdyby vyhrál Pepa Bartoš nebo nějaký Angličan. Na dráze je to natvrdo.

Záhy po Velké máte narozeniny. Bude to 20. října při šedesátinách bujará oslava?

V tomhle termínu už snad dvacet let neslavím, nechávám to na později, se všemi lidmi kolem. Ale známý říkal, že letos můžeme svalit jelena a zapít to.

Skončíte s dostihy?

Ježišmarjá. Těžká otázka. Měl jsem koně, jmenoval se Novel a byl takový, že by se na něm dalo jezdit do sedmdesáti. Jenže zabil se nám v Meranu.

Nabízí se srovnání se slavným matadorem Lesterem Piggottem...

Ale to přece nejde. On kouřil doutník. Já ne. (smích)

Václav Procházka, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní