Rubriky:

Ostatní

Děvčata občas trénují i přes slzy, říká rychlobruslařský kouč Novák

1. listopadu 2012 13:00 - Praha

V optimistické náladě je na startu předolympijské sezóny trenér rychlobruslařek Petr Novák. "Letní příprava proběhla podle plánu, máme natrénováno a děvčata mají formu," říkal v úterý před odjezdem na závěrečnou přípravu do Inzelu, odkud se NovisTeam rozletí doslova do všech světových stran.

 

Stanislav Peška, ČTK

„Když přišla řeč na zdraví jeho svěřenkyň a svěřenců, jen se pousmál... „Jsou všichni zdraví v rámci toho, že dělají sport na vrcholové úrovni. A to vždycky něco někde bolí. Děvčata už si zvykla, že při tréninku bolí kolena a kotníky a občas trénují přes slzy. Ale rozhodně to není nic, co by jim mohlo uškodit. Velmi pečlivě zdravotní stav hlídáme, hlavně u juniorek, jejichž organismus ještě není tak zvyklý na námahu a jsou náchylnější na různé chřipky a podobná onemocnění,“ pravil kouč, který má v rámci svého týmu velmi dobře zorganizovanou lékařskou péči a rehabilitaci. „Zatížení vážím na lékařských váhách,“ dodal s lehkou nadsázkou.

Syna vzal do týmu

NovisTeam doznal přes léto výrazně změny. Personální v podstatě jednu, ale výrazně výkonnostně poskočilo trio juniorek Eliška Dřímalová, Natálie Tauchenová, Nikol Zdráhalová. „Všechny tři, společně s Vladimírem Hladíkem, si vyjely limity pro juniorský Světový pohár i mistrovství světa. Kdybychom začali se společnou přípravou o dva roky dřív, tak dnes mohu mluvit o dívčím týmu. I tak je ale šance, že některá z juniorek, nebo všechny tři, zajedou seniorské limity a budeme moci po několika letech postavit tým s vidinou olympijského startu,“ říkal spokojeně kouč.

Zmíněné trio dívek se shodlo, že před první velkou sezónou jsou plné očekávání. Jednak ze závodů, ale také třeba z prvního letu v životě. Jejich cesty do NovisTeamu vedly různými cestami, přes krasobruslení, hokej, atletiku a nebo z gauče, když viděly vyhrávat svůj vzor Martinu Sáblíkovou. Juniorský tým bude mít na starosti Petr Novák mladší, kterého si vzal jeho otec k ruce.

„Petr sám dělal rychlobruslení, problematiku zná a do kolektivu dobře zapadl. S juniorkami pojede na první závod Světového poháru v půlce listopadu do Minsku, protože v té době budu s Martinou Sáblíkovou, Karolínou Erbanovou a seniory na úvodním závodě Světového poháru v Heerenveenu, kam se přesouváme rovnou z Inzelu. Po třech závodech v Evropě odletí společně s Karolínou na sprinterské svěťáky do Asie,“ vysvětlil Novák starší úlohu svého syna v NovisTeamu.

Erbanová mezi seniorkami

Dvacetiletá juniorská světová šampiónka Karolína Erbanová pojede mezi seniorkami v jiné pozici... „Bude to první sezóna, kdy nebudu startovat jako juniorka, ale jako žena. Zatím jsem se s tím úplně nesrovnala, protože pohled na moje výkony bude jiný. Jako juniorka jsem mohla překvapit, teď bych měla prokazovat, že na to opravdu mám,“ přiznala lehké obavy studentka sportovního gymnázia Jilemnice.

„Karolína by si měla vybojovat pozici v top desítce a postupně atakovat stupně vítězů,“ nastínil Novák cíle mladé závodnice. Ty souvisí i s jeho vidinou pěti olympijských medailí. „V Soči by Martina měla obhájit svoji pozici z Vancouveru, kde získala dvě zlata a jeden bronz. O medaile by tam měla bojovat i Karolína, a když se zadaří, tak by o dobré umístění mohlo jet i družstvo žen. Když se tohle přání nenaplní v Soči, budu se snažit vydržet do další olympiády,“ pravil přesvědčivě čtyřiašedesátiletý kouč.

Novák se nevzdává ani myšlenky na rychlobruslařský ovál. „Ve Velkém Oseku nebude, ale chystají se změny ve sportu. Polepšit by si měly právě olympijské sporty. Podle mne má hala, která by byla víceúčelová, šanci. Samozřejmě je to o vhodném místě a penězích, ale v tomto ohledu jsem optimista,“ konstatoval Novák.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní