Závadová byla na MS osmá, finále poplavou i Baumrtová a Chocová

Barbora Závadová obsadila na plaveckém mistrovství světa v krátkém bazénu v Istanbulu osmé místo v polohovém závodu na 400 metrů. Mezi osmičku nejlepších dnes prošly také Simona Baumrtová na 100 metrů znak a Petra Chocová na 50 metrů prsa, které budou mít ve čtvrtek v průběhu druhého dne dokonce šanci na medaili, neboť postoupily shodně čtvrtými časy.

Plavkyně (zleva) Petra Chocová, Barbora Závadová, Martina Moravčíková a Simona Baumrtová.

Devatenáctiletá Závadová měla v rozplavbách štěstí. Její výkon 4:34,67 minuty byl totiž osmý a s rezervou pouhých tří setin poslední postupový. Česká polohovkářka za svým vlastním českým rekordem zaostala dopoledne skoro šest a půl sekundy, osobní maximum by jí v rozplavbách stačilo na první místo.

Ve finále se Závadová držela v první polovině trati na lichotivém pátém místě, ale na prsařské části se začala propadat a v závěru jí úplně došly síly. Výsledkem byl průměrný čas 4:37,30. Její český rekord 4:28,21 by stačil na páté místo.

Chocová má stále výbornou formu

Úřadující mistryně Evropy z dlouhého i krátkého bazénu Chocová má dobrou formu i tři týdny po veleúspěšném kontinentálním šampionátu v Chartres, z něhož si přivezla tři cenné kovy. Z dopolední rozplavby postoupila čtvrtým časem 30,13, který v semifinále ještě o osm setin vylepšila, a může se těšit na čtvrteční boj o medaili.

Čtyřnásobná medailistka z Chartres Baumrtová rozplavbu na trati 100 metrů znak dokonce vyhrála v času 57,65. V semifinále se pak ještě o tři setiny zlepšila, což tentokrát stačilo na dělené čtvrté místo. Za vlastním českým rekordem právě z Francie zaostala o 37 setin, a pokud by ho ve finále zlepšila, může vážně pomýšlet na cenný kov.

Šestadvacetiletá Chocová postoupila do svého vůbec prvního finále na MS v kariéře, kterou na mezinárodní úrovni zahájila před deseti lety. K českému maximu jí dnes chyběly tři setiny, k pokoření magické hranice 30 sekund potřebuje být ve finále o šest setin rychlejší. Cenný kov pro ni ale bude náročné získat, protože tři její soupeřky plavaly hluboko pod půl minuty.

Závod na 200 metrů volný způsob vyhrál podle očekávání Američan Ryan Lochte, jedenáctinásobný olympijský medailista, který porazil časem 1:41,92 Paula Biedermanna a obhájil titul. Němec byl o 15 setin pomalejší.

Dalším českým reprezentantům už se tolik nedařilo. Petr Bartůněk byl na trati 100 metrů prsa šestadvacátý, sprinter Martin Verner v doplňkové disciplíně 100 metrů motýlek doplaval osmatřicátý. Martina Moravčíková na prsařské padesátce do rozplavby nenastoupila, neboť onemocněla a bere antibiotika.