Mrázek opět přepsal historii - vyhrál SP

O další historický zápis pro české sportovní lezení se v neděli postaral Tomáš Mrázek. Nejlepší český závodník triumfoval v závěrečném podniku Světového poháru v lezení na obtížnost ve slovinské Kranji a potvrdil tak zisk celkového prvenství v seriálu. Mrázkův sok v duelu o světové prvenství Francouz Alexandre Chabot závod ve Slovinsku nezvládl a skončil až pátý.

Tomáš Mrázek při předposledním dílu SP v Brně.

Chabot, jenž mohl na ohrožení Mrázkova průběžného vedení pomýšlet pouze v případě vítězství či druhého místa, začal víkendové klání ve velkém stylu a jak v kvalifikaci, tak v semifinále si počínal zcela suverénně. Mrázek se naopak rozjížděl pomaleji a do semifinále postupoval ze šestnáctého místa. Do finále už ale proklouzl ze čtvrté pozice.

Český reprezentant lezl tedy čtvrtý od konce a ačkoliv ani on nedokázal topovat, dohmátl ze startovního pole nejvýš. Nervozita z finálové části totálně dolehla především na Chabota, který nedokázal navázat na výkony z úvodu soutěže a propadl se až na pátou příčku. O celkovém vítězi světové série tak nebylo pochyb.

Mezi ženami si ve Slovinsku nejlépe vedla Rakušanka Angela Eiterová, která si současně zajitila celkové vítězství. Vedoucí závodnice Světového poháru Belgičanka Muriel Sarkanyová totiž skončila až pátá, a to ji v konečném pořadí odsunulo na druhé místo. Česká reprezentantka Tereza Kysilková nepostoupila do finále a v celkovém pořadí jí patří 26. místo.

Nabral sebevědomí

Mrázek začal do Světového poháru výrazněji promlouvat v roce 2001, kdy v konečném pořadí obsadil třetí místo. O rok později své postavení ještě o jednu příčku vylepšil. Loni, kdy se stal v Chamonix mistrem světa, uzavřel sezónu na šestém místě.

Podle šéftrenéra české reprezentace Slávka Vomáčka nabral Mrázek do letošního roku výraznou porci sebevědomí, díky němuž je schopen ustát soutěžní tlak. "Tomáš až brutálně závodnicky vyrostl. Dovolím si tvrdit, že kdyby byl v podobné situaci v loňském roce, asi by se ve finále psychicky složil. Jeho sebevědomí ale od té doby obrovsky narostlo," řekl Vomáčko v rozhovoru pro Sport.cz.

Mrázkův největší letošní soupeř, jenž vyhrál poslední tři ročníky SP, podle Vomáčka právě tuto důležitou vlastnost postrádá. "Alex je bezpochyby skvělý lezec, který umí podat neskutečné výkony. Jakmile ale o něco jde, úplně se vysype. To bylo vidět i loni při MS v Chamonix, kde mu pořadatelé hráli do karet, jak mohli, ale nakonec souboj s Tomášem stejně neustál," doplnil Vomáčko.

MRÁZEK VS. CHABOT 2004
1. Mrázek560 bodů
umístění: Kranj 1. - Brno 2. - Valence 3. - Aprica 2. - Šanghaj 1. - Marbella 1. - Chamonix 2. - Imst 2. - Puurs 1.
body: 100 - (80) - (65) - (80) - 100 - 100 - 80 - 80 - 100
2. Chabot516 bodů
umístění: 5. - 3. - 1. - 1. - 19. - 8. - 1. - 1. - 9.
body: 51 - 65 - 100 - 100 - (14) - (40) - 100 - 100 - (37)
Body v závorkách za nejhorší umístění se nezapočítávají

Chybí následovník

Mrázek ve Slovinsku potvrdil své výsadní postavení v českém sportovním lezení. Vítězství ve Světovém poháru přidal k titulům mistra světa mezi juniory i seniory, ve sbírce mu zatím chybí jen vítězství na evropském šampionátu.

"Tomáš je skutečný fenomén, který dokázal prolomit trvalý český 'strach' z toho, že bychom mohli na mezinárodním poli něco dokázat. Jeho vítězství trvale přepisují historii," dodal Vomáčko, podle nějž v současném poli domácích závodníků není nikdo, kdo by Mrázka dokázal ve světové špičce doplnit. "Je to trochu kacířské, ale bohužel je to tak," uzavřel.

SP v lezení na obtížnost - Kranj (Slovinsko)