Rychlobruslařka Erbanová byla v Erfurtu dvakrát předposlední

Erfurt

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová v sobotu skončila na Světovém poháru v Erfurtu dvakrát předposlední. Nejprve obsadila 19. místo v závodu na 500 metrů a na stejné příčce dojela i v následující patnáctistovce.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová

Na pětistovce připravilo dvacetiletou reprezentantku o naději na lepší výsledek podklouznutí brusle v první zatáčce, po kterém se musela znovu rozjíždět. Nakonec ztratila 2,63 sekundy na Wang Pej-sing z Číny, která v Erfurtu vyhrála i druhý závod na 500 m.

Sama Erbanová přesně nevěděla, co se jí na pětistovce přihodilo. "Když se koukli na záznam, tak mi říkali, že jsem snad do něčeho vjela. Nevím. Prostě mi to nějak uklouzlo," řekla ČTK.

Na delší trati Erbanová zaostala za vítěznou Ireen Wüstovou z Nizozemska o téměř osm sekund. "Už jsem nemohla. Necítila jsem se už v prvním kole," uvedla mladá závodnice. "Patnáctistovku nejela dobře, protože ona umí pod dvě minuty. Ještě tady může být pořád ten přechod z Asie a Ameriky. To jsou samé přejezdy a potom tam může nastat problém únavy," komentoval výkon své svěřenkyně na delší trati trenér Petr Novák.

S Erbanovou se nyní chtějí koncentrovat na nedělní závod na 1000 metrů. Na této distanci je česká reprezentantka v průběžném pořadí Světového poháru na druhém místě a podle Nováka se chtějí pokusit "udržet bednu". "A je to alespoň o kolo kratší," zažertovala Erbanová v narážce na své trápení na patnáctistovce.

Dvojnásobná olympijská šampiónka Martina Sáblíková patnáctistovku vynechala. Vítězka pátečního závodu na 5000 m a vedoucí žena SP na dlouhých tratích se rozhodla šetřit bolavá záda. "Má šanci vyhrát Světový pohár posedmé v radě a na patnáctce tedy už neměla šanci stát na pódiu. V pátek po startu ji záda bolela, ale pak byly v průběhu závodu v pohodě. Radši jsme neriskovali," vysvětlil absenci Sáblíkové kouč Novák.

V průběžném pořadí seriálu na nejkratší distanci patří Erbanové s 248 body 12. místo, v čele je dva závody před koncem Korejka I Sang-Hwa se ziskem 800 bodů. V hodnocení 1500 m vede Marrit Leenstraová z Nizozemska (375 b.), Sáblíková je osmá (146), Erbanová dvaadvacátá (65).