Rubriky:

Ostatní

Volosožarová a Traňkov jsou mistry světa ve sportovních dvojicích

15. března 2013 20:03 - London
(Aktualizováno: 15. března 2013 20:31)

Ruští krasobruslaři Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov poprvé získali světový titul ve sportovních dvojicích. Vedoucí pár po krátkém programu v kanadském Londonu ve světovém rekordu 149,87 bodu ovládl volné jízdy a porazil o více než 20 bodů obhájce prvenství Aljonu Savchenkovou a Robina Szolkowého z Německa. Bronz na domácím ledě vybojovali Maegan Duhamelová s Erikem Radfordem.

 

Mark Blinch, Reuters

Volosožarová s Traňkovem uzavírali program volných jízd a předvedli takřka dokonalý výkon. S lehkostí skočili sólový trojitý salchow i kombinaci trojitého a dvojitého toeloopu. Po dalekánském odhozeném salchowu Ruska bez potíží dopad ustála, ale její partner škobrtl a poroučel se na led. To však byla jediná chybička programu za doprovodu klasické hudby.

Rozhodčí u ruské dvojice nešetřili plusovými body za provedení jednotlivých prvků a dali přes devět bodů za každý z pěti programových komponentů. Jen jednobodový odpočet za pád připravil Volosožarovou s Traňkovem o pokoření hranice 150 bodů za volnou jízdu. Světový rekord Savchenkové se Szolkowým z roku 2011 však překonali o více než pět bodů a celkovým součtem 225,71 bodu rovněž vytvořili nové světové maximum. Po dvou stříbrech tak evropští šampióni pevně usedli i na světový trůn.

Jejich jízda ukázala, že Savchenková se Szolkowým bojovali o stříbrnou pozici, na kterou po krátkém programu lehce ztráceli. Němečtí krasobruslaři se potýkali se sólovými skoky. Partnerka ubírala otáčky a Szolkowy upadl při trojitém salchowu. Navzdory trápení se však v závěrečných sekundách odhodlali k nečekanému kroku a místo odhozeného salchowu zařadili odhozený trojitý axel.

Tento superobtížný prvek nakonec společně s vyšší známkou za programové komponenty rozhodl o tom, že se ze třetího místa posunuli na druhé před Duhamelovou s Radfordem. Domácí krasobruslaři znovu skočili sólový trojitý lutz, ale Kanaďan zaváhal při kombinaci trojitého salchowu se dvěma dvojitými toeloopy. V samém závěru předvedli lutz v odhozené variantě a díky celkové známce 204,56 bodu se poprvé v kariéře dostali přes dvousetbodovou hranici. I když to na stříbro nestačilo, mohou se po sedmém a pátém místě z minulých dvou let radovat z první světové medaile.

Mistrovství světa v krasobruslení v kanadském Londonu:
Sportovní dvojice - konečné pořadí:
1. Volosožarová, Traňkov (Rus.) 225,71
2. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 205,56
3. Duhamelová, Radford 204,56
4. Mooreová-Towersová, Moscovitch (všichni Kan.) 199,50
5. Čching Pchang, Ťien Tchung (Čína) 194,64
6. Kavagutiová, Smirnov (Rus.) 191,59
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní