Rubriky:

Ostatní

VIDEO: Šílený ruský odvážlivec se vrhl do propasti. Po hlavě skočil z Mount Everestu!

30. května 2013 09:42 - Praha

Před 60 lety byl dobyt vrchol Mount Everestu a nejvyšší hora planety od té doby byla svědkem mnoha výkonů, které posunuly lidské hranice. Vedle milníků v horolezectví se na Everestu zapisovali do historie lyžaři, snowboardisté a dokonce paraglideři. Snad jen basejumpeři se dosud himálajskému obru vyhýbali. Až přišel Rus Valerij Rozov...

Reuters

Osmačtyřicetiletý vyznavač možná nejextrémnější disciplíny na začátku května úspěšně zrealizoval projekt, který navázal na šedesátileté výročí prvního výstupu na Everest, jenž v rámci britské expedice uskutečnili 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. Rozov našel ideální místo pro provedení basejumpu v severní stěně ve výšce 7220 metrů a přestože jej od samotného vrcholu (8850 metrů) dělilo víc než půldruhého kilometru, vytvořil jednoznačně světový rekord ve výšce seskoku z pevného bodu.

K odrazovému bodu ruský dobrodruh šplhal z Tibetu s pomocí čtveřice Šerpů čtyři dny a 5. května odpoledne byl v osmnáctistupňovém mrazu připraven vrhnout se po hlavě do bezedné hlubiny. Byl si přitom dobře vědom, že klíčovým momentem celého seskoku bude samotný start: v řídkém vzduchu totiž jeho speciální „batmanovský" oblek (wingsuit), který umožňuje dopředný pohyb, získával vztlak delší dobu a přechod z volného pádu do letu trval déle než v nižší nadmořské výšce. Skok ale proběhl bez nejmenších problémů a Rozov po téměř minutovém letu v rychlosti kolem 200 km/h rozvinul padák a bezpečně přistál na ledovci Rongbuk ve výšce 5950 metrů.

„Až když jsem se vrátil domů, došlo mi, jak to bylo fyzicky i psychicky extrémně náročné," prohlásil po úspěšné akci Rozov. Basejump z Everestu se zařadil na první místo jinak úctyhodné sbírky ruského odvážlivce, který se už v minulosti vrhl třeba do aktivního vulkánu na Kamčatce, seskočil z hory Ulvetanna v Antarktidě a loni v Himálajích provedl úspěšný basejump z vrcholu Shivlingu (6420 metrů).

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní