Rubriky:

Ostatní

Záplavy ničí i sportoviště a ruší závody

3. června 2013 18:45 - Praha

Záplavy ničí i sportoviště a narušují program sportovních akcí. Pod vodou je dostihové závodiště ve Velké Chuchli, vodácký areál v Troji i atletická hala a tenisové kurty ve Stromovce. Zasaženy byly loděnice na Vltavě a pořadatelé už odložili veslařské Primátorky, které se měly jet o víkendu, na 22. září. Fotbalové stadióny ligových klubů však zůstaly prakticky nedotčeny.

 

Milan Malíček, Právo

Atleti ještě v neděli doufali, že se nebude opakovat rok 2002, kdy byla hala Otakara Jandery zcela zničena. V pondělí ráno však už voda zaplavila celý atletický areál, šatny, tréninkové hřiště za halou a hladina vody nad zemí je metr a půl. Areál bude uzavřen minimálně do čtvrtka. Pod vodou jsou i tenisové kurty, kde se před týdnem hrál ženský turnaj ITF.

Tenisté se teď připravují na challenger na Štvanici, která zatím přívalům vod odolává. "Louka za Negrelliho viaduktem je už zatopena a zbývá metr a půl až dva, tak snad to vydrží. Průtok nemá být jako před jedenácti lety, kdy bylo na kurtech metr a půl vody," řekl ČTK Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha.

Kanoisté už o víkendu vyklízeli budovy na vodním kanále v Troji, v pondělí už mají v kancelářích vodu až do druhého patra. Teď jim nezbývá než čekat, až hladina opadne, a pak začnou sčítat škody. Přitom v září má Troja hostit mistrovství světa ve vodním slalomu. Voda zaplavila i parkúr na Císařském ostrově, který byl kompletně zrekonstruován po povodních v roce 2002.

Velká voda zrušila už víkendové dostihy v Chuchli a večer museli být koně evakuováni. V pondělí už je zatopena celá dráha a dostihy se asi hned tak nevrátí. "Zbytek sezóny je doslova na vodě, možná se bude dát uvažovat o podzimu, ale to teprve uvidíme," řekl ČTK mluvčí závodiště Jiří Zlámaný. Při záplavách před jedenácti lety se jely některé dostihy v Mostu a provoz v Chuchli se podařilo obnovit až v následující sezóně.

Pražské veslařské kluby se na zvyšující se hladinu Vltavy snažily připravit již v neděli, kdy vyklízely loděnice u řeky. Asi nejhůř jsou na tom kluby na Veslařském ostrově, kde sídlí i Český veslařský klub, který měl pořádat Primátorky. "Očekává se, že minimálně ještě dva dny budou podmínky na Vltavě podobné jako nyní. A až voda opadne, tak bude na náplavkách deset centimetrů bahna," řekl předseda ČVK Josef Blecha a dodal, že pořadatelé by určitě nestihli připravit dráhy.

Povodně postihly i motoristický sport. O víkendu se neuskutečnil závod rallyekrosového MMČR v Sedlčanech, v pondělí byl zrušen třetí díl mistrovství ČR v trialu, který se měl v sobotu a v neděli konat v Ouběnici na Příbramsku. Ve středu se rozhodne, zda se v sobotu pojede Rallye Krkonoše.

Deštivé počasí by naopak nemělo ohrozit golfový turnaj D+D Real Czech Challenge Open série Challenge Tour na Kunětické hoře. Pardubický kraj je v Čechách jediný, v kterém nebyl vyhlášen stav ohrožení. "Hřiště je trošku vlhčí, ale všechno jede podle plánu," řekl ČTK mluvčí turnaje Vít Koďousek. V Prostějově se koná jubilejní 20. ročník tenisového challengeru a kvůli dešti se aktuálně hraje jen na hlavním dvorci se zatahovací střechou.

Stadióny ligových klubů záplavy příliš nepostihly

Prvoligové fotbalové kluby ničivé záplavy příliš nepostihly a ani stadióny stojící v bezprostřední blízkosti řek do této chvíle žádné škody nezaznamenaly. Potíže ale řeší plzeňský klub, protože voda na soutoku Mže a Radbuzy vnikla do tréninkového centra areálu v Luční ulici. Obavy měli i v Českých Budějovicích a Příbrami, kde se voda nebezpečně blížila.

Nejhůře tak na tom momentálně je mistrovská Plzeň. "Na tréninkových hřištích i v kabinách je kolem čtyřiceti centimetrů vody," řekl mluvčí Viktorie Pavel Pillár. Nedávno rekonstruovaný hlavní stadión, výrazně zasažený záplavami v roce 2002, je podle něj v bezpečí.

Opakování scénáře starého jedenáct let se obávali i v Českých Budějovicích, stadión na Střeleckém ostrově je totiž jen kousek od Vltavy. Generální manažer Dynama Karel Poborský řekl, že v neděli chybělo asi půl metru, aby se řeka vylila přímo na hřiště. "Vyklízeli jsme kanceláře a stěhovali elektroniku a důležité písemnosti. Naštěstí Vltava po kulminaci začala trochu klesat, ale zůstáváme v pohotovosti," řekl ČTK Poborský.

Také příbramský klub, jehož stadión při zvýšeném průtoku pravidelně ohrožuje říčka Litavka, má za sebou hektické dny. Středočeši si teď gratulují k tomu, že klub během jara pod tribunou nechal vybudovat protipovodňovou zábranu. "Bez ní by už byla voda na hřišti. Dřív stačilo mnohem méně srážek, aby se Litavka dostala za tribuny. Máme vybudovaný trávník s umělým vyhříváním, který nás stál přes třicet miliónů korun, a záplava by mohla všechno poničit," řekl ředitel klubu Petr Větrovský.

Jinde mohou sportovci jen bezmocně sledovat, jak jim voda ničí sportoviště. Tak jako plážové volejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou. "Jsme momentálně v Madridu a s hrůzou sledujeme, co se u nás děje. Pod vodou zmizela nejen půlka Prahy, ale i naše tréninkové zázemí na Hamru v Záběhlicích. Přejeme hodně sil a pevné nervy všem, co povodeň postihla. Hlavně ať už přestane pršet," napsaly na facebook.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní