Rubriky:

Ostatní

Dopingové kontroly ve sportu se dělají jen na efekt, tvrdí australští vědci

26. července 2013 11:04 - Sydney

Dnešní antidopingové kontroly jsou prováděny jen na oko a odhalí minimum hříšníků. Tvrdí to alespoň australští vědci z univerzity v Adelaide, kteří provedli analýzy pozitivních testů ze třiadevadesáti různých sportů po celém světě. Zjistili, že dopující sportovec je odhalen jen ve 2,9 procentech případů.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Systém současných antidopingových kontrol nikdy nepovede k vyhlazení dopingu," citovala agentura AP jednoho z autorů profesora Macieje Henneberga. "Současná pravidla jsou totiž nastavena tak, aby to aspoň vypadalo, že se proti dopingu bojuje," dodal.

V praxi jsou sportovci kontrolováni zhruba dvanáctkrát do roka, což podle Henneberga přináší šanci jen 33 procent, že bude odhalen. "Protože zakázané látky neužívají každý den a také se vyvíjí metody, jak doping zakrývat," prohlásil Henneberg.

Aby byl antidopingový systém stoprocentní, musel by být každý ze sportovců testován padesátkrát za rok. V takovém případě by se však náklady na kontroly jednoho sportovce pohybovaly v rozmezí 25 tisíc až 40 tisíc australských dolarů (450 tisíc až 720 tisíc korun).

"Z ekonomického hlediska se tak testování, aby bylo skutečně efektivní, nevyplatí," přidal další z autorů Aaron Hermann.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní