Rubriky:

Ostatní

Olympijský oheň pro únorové hry v Soči už hoří

29. září 2013 12:05 - Olympie

Olympijský oheň pro zimní hry v Soči byl 131 dní před zahájením v neděli zapálen ve starověké Olympii. Štafeta s pochodní urazí 65 tisíc kilometrů a bude nejdelší v historii zimních olympijských her. Soči bude XXII. zimní hry hostit od 7. do 23. února příštího roku.

 

Dimitri Messinis, ČTK/AP

Tradičnímu rituálu v chrámu bohyně Héry přálo počasí, takže mohla být pochodeň zapálena pomocí zrcadla a slunečních paprsků. Slavnostního aktu se v dějišti antických her vždy ujímá herečka představující nejvyšší kněžku, v neděli to byla Ino Menegakiová. Nebyl ani potřeba náhradní oheň, který byl pro jistotu zažehnut při sobotní generálce.

Pochodeň převzal jako první osmnáctiletý řecký sjezdař Joannis Antoniu, členů štafety bude celkem 14 tisíc. Jako první z Rusů byl vybrán slavný hokejista Alexandr Ovečkin z Washingtonu Capitals, který si do Řecka odskočil ze závěrečné přípravy před startem NHL.

"Budu si to pamatovat navždycky. Je to jeden z největších momentů v mém životě, o kterém budu jednou vyprávět svým dětem a vnoučatům. Jsem nadšený a poctěný," prohlásil Ovečkin.

Pochodeň procestuje devět ruských časových pásem

Pochodeň navštíví 2900 měst, procestuje devět ruských časových pásem a všech 83 tamních regionů. "Tohle je začátek výpravné cesty olympijské pochodně. Cesty, která změní Rusko navždy," řekl předseda organizačního výboru olympiády Dmitrij Černyšenko.

Do pořadatelské země oheň dorazí 6. října speciálním letadlem do Moskvy a následně bude cestovat 123 dní po zemi, po železnici, ve vodě, na saních tažených sobem, po horách, ve vzduchu, v letadle a ve vesmíru. Dlouhá pouť skončí po čtyřech měsících 7. února 2014 v den zahájení her na Olympijském stadiónu v Soči. Kdo tam oheň zapálí, je tradičně zatím tajemstvím.

Zapálení ohně v Olympii se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření a sledovalo ho nezvykle málo diváků. Na ceremonii byl i nový šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, pro něhož to byla první služební cesta. "Jsem si jistý, že Soči uspořádá vynikající hry," prohlásil Bach.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní