Rubriky:

Ostatní

Judistu Krpálka v úvodu sezóny limitují zdravotní problémy

17. ledna 2014 21:07 - Praha

Nejlepší český judista posledních šesti let Lukáš Krpálek ví, že bude velmi těžké navázat na minulou životní sezónu, v níž získal zlato na mistrovství Evropy a bronz na světovém šampionátu. Chce se však o to pokusit, přestože ho v úvodu roku limitují problémy se zablokovanými zády i natažené vazy v koleně.

 

Petr Horník, Právo

"Doufám, že mě fyzioterapeuti dají brzy dohromady. Záda jsem si zablokoval na soustředění v Rakousku. Už to bylo dobré, ale dnes se zablokovala znovu," řekl Krpálek při pátečním přebírání ceny pro nejlepšího judistu roku.

Problémy se zády ho trápí dlouhodobě. "Teď to bolí na druhé straně, než to bolívalo, ale asi to nějak souvisí. Ale není to tak špatné jako před olympiádou v Londýně. Zablokovává se mi to dost často a už se toho asi úplně nezbavím, ale věřím, že alespoň na chvíli mi to fyzioterapeuti dají zase dohromady a příští týden už budu zase trénovat," dodal Krpálek.

Judista USK Praha kvůli tomu přijde o tréninkový kemp na Ukrajině a vynechá i turnaj na Islandu. V ohrožení je i start na velmi prestižním Grand Slamu v Paříži, který se uskuteční 9. února.

"Pokud nebude připravený, tak není důvod ho tam posílat. Jeho vrchol je mistrovství Evropy, kde bude obhajovat titul. Nesmíme to uspěchat," řekl reprezentační trenér Petr Lacina.

Do Paříže chce jet

Sám Krpálek však nechce o turnaj, který má pro judisty podobný význam jako Wimbledon pro tenisty, přijít. "Mrzelo by mě to hodně, protože Paříž mám hrozně rád. I kdybych tam měl jet s tím, že nemám natrénováno, tak tam chci jet. Vidím to na 90 procent," dodal Krpálek, který loni v Paříži vyhrál.

Kromě titulu mistra Evropy bude obhajovat i bronz z mistrovství světa. "I kdybych neobhájil Evropu, ale na mistrovství světa se dostal do finále, bylo by to skvělé. Každopádně navázat na loňskou absolutně nejlepší sezonu bude hrozně těžké. Bojím se, že to, co jsem předvedl v loňském roce, už asi jen tak nezopakuji. Je to ale ještě daleko a takhle do budoucna nechci koukat. Chci se připravit na všechno co nejlépe, snad mě nebudou zranění omezovat," řekl Krpálek.

Ačkoli by se mohlo zdát, že motivací je postup do finále MS, Krpálek se dívá ještě dále. A to na olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru. "Medaili z mistrovství světa už mám, i když je to bronz. Chybí mi už jen medaile z olympiády, kterou moc chci, a budu dělat všechno pro to, abych ji jednou získal. To je moje motivace," řekl Krpálek.

V roce 2013 se Krpálek probojoval na čas i na první místo světového žebříčku kategorie do 100 kilogramů. Aktuálně je druhý, ale nemá v plánu se snažit o návrat na post světové jedničky před Ázerbájdžánce Elchana Mammadova. "O jedničce se nebavíme. Lukáš chce jezdit jen na ty nejlepší závody, které chce vyhrát. Bez toho se na první místo bude útočit těžko. Navíc mu vyhovuje, když není pod takovým tlakem. Klíčové je, když bude v nasazené osmičce," řekl trenér Lacina.

Díky svým úspěchům je Krpálek velkým vzorem pro mladé judisty a láká k zápasení stále více dětí. Základna judistů se tak za poslední rok rozrostla o 10 procent. "Jsem strašně rád, že se judo rozrůstá a že to děti chtějí dělat, protože judo pomáhá v rozvoji koordinace a zároveň i vychovává. Pro děti je výborné v mnoha směrech," uvedl Krpálek.

Sám však ví, že bývá složité překonat těžké začátky. "Také jsem měl období, kdy mě judo nebavilo, a několikrát jsem končil a zase jsem se vracel. Důležité je u toho vydržet a snažit se prosadit," dodal.

Výsledky ankety Judista roku 2013:
Absolutní kategorie (vyhlášeno v říjnu 2013):
1. Lukáš Krpálek (USK Praha
2. Alexandr Jurečka (JC Havířov)
3. Pavel Petřikov (JC Hradec Králové)
4. Michal Horák (USK Praha)
5. Jakub Ječmínek (USK Praha)
6. Jaromír Ježek (Sokol Vršovice)
Muži: Lukáš Krpálek (USK Praha).
Ženy: Tereza Patočková (Sokol Vršovice).
Junior: Jakub Ječmínek (USK Praha).
Juniorka: Elizaveta Gerasimenková (Sokol Vršovice).
Dorostenec: Marek Švestka (Česká Třebová).
Dorostenka: Sabina Merklová (Plzeň).
Klub: Sokol Vršovice.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní