Henkelová ovládla stíhačku v Anterselvě, Soukalová se v SP propadla. Moravec dojel třináctý

Německá biatlonistka Andrea Henkelová zvítězila v posledním individuálním závodě Světového poháru před OH v Soči. Šestatřicetiletá veteránka vybojovala ve stíhačce v Anterselvě 22. triumf v kariéře v těsném finiši o 1,6 sekundy před Běloruskou Naděždou Skardinovou. Gabriela Soukalová klesla kvůli neúčasti ve stíhacím závodu z prvního na čtvrté místo v hodnocení Světového poháru. Mezi muži byl nejlepší Ondřej Moravec na třináctém místě.

Německá biatlonistka Andrea Henkelová oslavuje svou výhru ve stíhačce v Anterselvě.

Moravec byl v pátečním sprintu sedmnáctý a v sobotu si polepšil o čtyři místa. Chyboval pouze jednou na poslední položce vestoje a do cíle dojel 32 sekund po nejrychlejším Simonu Schemppovi. Tomáš Krupčík nenavázal na 25. pozici a klesl z bodovaných příček na 43. místo. V pátek 46. Jaroslav Soukup do stíhačky nenastoupil.

Moravec na úvodních položkách vleže střílel čistě, ale poměrně pomalu. "Ležky byly dlouhé. Ale nedokážu je tady v té výšce odstřílet na jeden nádech. Lepší proto bylo střílet na jistotu, dát za nula a vynechat trestné kolo, než se na něm trápit a ztratit ještě více času. To bych pak už neměl šanci dojet," popsal na svazovém webu taktiku.

V druhé části Moravec tempo zvýšil a před závěrečnou střelbou měl čelo závodu na dohled. "Pořadí se neuvěřitelně přelívalo. Na třetí položce jsem byl jedenáctý a ještě první tam stál. Pak rozhoduje každá maličkost. Bohužel při závěrečné střelbě jsem jednou chyboval. Ale celkově jsem spokojený. Výkonnost jde dobrým směrem," dodal desátý muž průběžného pořadí SP, jenž má stejně jako Soukalová a Vítková jistou účast v závodě s hromadným startem na ZOH v Soči.

Německý biatlonista Schempp, jenž se v pátek podělil o výhru s Italem Lukasem Hoferem, odolal v závěru dvojici pronásledovatelů ve složení Jean Guillaume Béatrix z Francie a Henrik L'Abée-Lund z Norska. Na stupně vítězů nedosáhl slavný Nor Ole Einar Björndalen, jenž byl ještě několik set metrů před cílem druhý, pak se ale přes něj francouzsko-norské duo přehnalo.

Henkelová vybojovala 22. vítězství v kariéře

Závod žen, v němž po čtvrteční diskvalifikaci chyběla vedoucí žena SP Soukalová, vyhrála Němka Andrea Henkelová. Šestatřicetiletá veteránka vybojovala 22. vítězství v kariéře v těsném finiši o 1,6 sekundy před Běloruskou Naděždou Skardinovou. Třetí doběhla norská biatlonistka Tora Bergerová, která se díky tomu ujala vedení v průběžném pořadí seriálu.

Henkelová se k prvnímu vítězství po téměř dvou letech probojovala díky bezchybné střelbě. V dramatickém dojezdu v závěru desetikilometrové tratě porazila rovněž přesně střílející Skardinovou. Bergerová dojela třetí, přestože musela na tři trestná kola.

Střelecky se nedařilo ani Vítkové, při absenci Soukalové nejlepší Češce. Rovněž minula tři terče a doběhla na 27. místě. Jitka Landová chybovala dokonce šestkrát a ze 27. příčky po sprintu se propadla na 45. místo.

V neděli zakončí poslední Světový pohár před ZOH štafety.