Rubriky:

Ostatní

V Tatrách zahynul šéf úspěšné expedice na Mt. Everest František Kele

20. října 2014 14:16 - Bratislava

Vedoucí první československé výpravy na Mount Everest v roce 1984, cestovatel, horolezec a spisovatel František Kele zahynul v neděli ve věku 78let ve Vysokých Tatrách. Kele uklouzl, zranil se na hlavě a na místě zemřel.

 

Jan Koller, ČTK

Horská záchranná služba na svém webu oznámila, že při nedělních závodech vysokohorských nosičů Sherpa Rallye na Chatu pod Rysy na zledovatělém povrchu uklouzli dva diváci a oba přišli o život.

Do záchranné akce byl nasazen i vrtulník, který však mohl pouze převézt těla na popradské letiště.

Slovenské servery později přišly se zprávou, že jednou z obětí byl právě horolezec Kele. Informaci následně potvrdili horští záchranáři.

Kele se ve věku 15 let stal nejmladším horským vůdcem v oblasti Vysokých Tater a byl členem reprezentačního výběru Československa. V roce 1984 vedl první československou výpravu na Mount Everest, při které nejvyšší vrchol světa zdolali jako vůbec první čechoslováci Zoltán Demján a Jozef Psotka, který ale zahynul při sestupu.

V roce 1993 Kele vedl první slovenskou výpravu na severní pól. Celkem absolvoval tři cesty kolem světa, během nichž navštívil všechny světadíly. O svých cestách napsal 30 knih.

Ivan Vilček (Bratislava), Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní