Sáblíková byla na závěr v Heerenveenu čtvrtá a pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu páté místo na 1500 metrů a čtvrtá byla v neolympijském závodu s hromadným startem. Další Češka Karolína Erbanová byla na 500 m osmá.

Martina Sáblíková

Vítězka pátečního závodu na 3000 m Sáblíková, jejímž maximem na patnáctistovce byla v sezoně doposud dvě sedmá místa, se představila v osmé z deseti rozjížděk. Časem 1:56,37 byla průběžně třetí, když nestačila pouze na americké duo Heather Richardsonová, Brittany Boweová. V poslední rozjížďce jely nizozemské hvězdy Ireen Wüstová a Marrit Leenstraová, které ji dokázaly předstihnout.

Od nakonec třetí Leenstraové svěřenkyni trenéra Petra Nováka dělilo 42 setin sekundy. Za nejrychlejší Richardsonovou Sáblíková zaostala o 2,50 a po nejlepším výsledku v sezoně na této trati se posunula v průběžném pořadí seriálu na šesté místo.

V divizi B debutovala v SP na dlouhé dráze Kateřina Novotná, která se doposud věnovala závodům v shorttracku. Zkušená olympionička zajela čas 2:07,71, se kterým skončila ve druhé výkonnostní skupině osmnáctá. Třetí Češka na startu Nikola Zdráhalová byla s časem 2:09,13 poslední.

Ve spurtu Sáblíková nestačila

Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková se v závěrečný den SP v Heerenveenu ještě představila v závodu s hromadným startem, který už v této sezóně jednou vyhrála. V takticky vedeném závodu se Sáblíková až na úvodní kola pohybovala v čele a díky nasazenému tempu se s několika soupeřkami ocitla v úniku. Dokázala také bodovat ve dvou ze tří dílčích sprintů a za výhru a druhé místo získala osm bodů.

V závěru však vedoucí skupina výrazně polevila v tempu a dotáhl se na ni zbytek pole. Sáblíková už poté ve spurtu na nejrychlejší nestačila a projela cílem pátá, díky nasbíraným bodům však byla v konečném pořadí o jednu příčku lepší a udržela si třetí pozici v SP. Zvítězila Kanaďanka Ivanie Blondinová.

Erbanová v druhé pětistovce na okruhu Thialf prakticky zopakovala svůj výkon z pátku. Její čas 38,33 byl sice o čtyři setiny horší než v prvním závodu, zase si ale o jedno místo polepšila. Celkově členka nizozemského týmu Continu drží stále sedmé místo.

Nejkratší sprint ovládlo americké duo Richardsonová, Boweová, které obsadilo první dvě místa nejen na dnešní patnáctistovce, ale i v sobotním závodu na 1000 m. Richardsonová vyhrála časem 37,72, Erbanová na ni ztratila 61 setin.