Živě

ČOV dostal z loterií 443,5 miliónu korun, větší balík, než čekal

7. ledna 2015 10:10 - Praha

Celkem 443,5 miliónů korun činí přínos z loterijní daně od sázkových kanceláří pro Český olympijský výbor (ČOV), což je o třináct miliónů více, než český vrcholný sportovní orgán očekával na základě předběžných hospodářských výsledků firem. Ve svém vydání to napsal ekonomický deník E15.

 

Milan Malíček, Právo

Do olympijské kasy, z níž peníze z devadesáti procent putují do sportovních svazů, přispělo celkem jedenáct firem. Největší částku, více než 200 miliónů, dodala Sazka. Následují internetová verze Tipsportu a Fortuna. Loterijní daň činí nyní dvacet procent z rozdílu mezi tržbami a vyplacenými výhrami.

"Podařilo se nám z loterijních odvodů získat zhruba o čtyřicet miliónů víc, než byly naše realistické odhady pro rok 2014. Neprofesionálnímu sportu mládeže se tak dostalo finanční injekce, která je v dnešní době velmi potřebná," řekl podle deníku místopředseda ČOV Libor Varhaník. Loterijní společnosti by měly s ČOV spolupracovat i nadále.

Největší díl (39 procent z celkové části) dostanou Fotbalová asociace České republiky a Český svaz ledního hokeje, celkem 45 procent náleží dalším osmdesáti menším sportům. V řádech procent dostanou také Český paralympijský výbor, České obec sokolská a další menší sportovní svazy splňující požadavky dotace. Deset procent si nechá ČOV na své projekty.

Daň nahradila dřívější odvody na veřejně prospěšné účely, o kterých ale rozhodovaly samotné loterijní firmy. Od loňska mohou sázkové kanceláře snížit daňové zatížení o pět procentních bodů na patnáct procent, pokud částku věnují jako dar na sport. Právo rozdělovat peníze dostal právě Český olympijský výbor.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.