Rubriky:

Ostatní

Papadakisová s Cizeronem vylétli na krasobruslařském ME k titulu

29. ledna 2015 16:51 - Stockholm
(Aktualizováno: 29. ledna 2015 22:10)

Francouzský taneční pár Gabriella Papadakisová, Guillaume Cizeron triumfoval na krasobruslařském mistrovství Evropy. Ve Stockholmu předvedli v této kategorii nevídaný posun výsledkovou listinou, před rokem byli na kontinentálním šampionátu patnáctí. Stříbro získali obhájci titulu Anna Cappelliniová a Luca Lanotte z Itálie, bronz Rusové Alexandra Stěpanovová a Ivan Bukin. Čeští reprezentanti Cortney Mansourová a Michal Češka skončili sedmnáctí. Ruské krasobruslařky naplnily papírové předpoklady a ve Stockholmu ovládly krátký program, od zbytku Evropy je dělí 5,5 bodu. Vede Jelena Radionovová před Jelizavetou Tuktamyševovou, třetí je Anna Pogorilá. Z 21. příčky postoupila do sobotních volných jízd česká reprezentantka Eliška Březinová.

 

Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Devatenáctiletá Papadakisová a o rok starší Cizeron své možnosti naznačili už výhrou ve dvou závodech seriálu Grand Prix. Do volných tanců nastupovali jako vedoucí pár, ale nenechali se svázat nervozitou a předvedli skvělé romantické vystoupení na Mozartovu hudbu. Získali nejvyšší známky za techniku i programové komponenty a v celkovém součtu se na tři setiny přiblížili hranici 180 bodů, čímž si o více než třináct bodů vylepšili osobní rekord.

Úřadující mistry světa i Evropy Cappelliniovou s Lanottem za sebou nakonec nechali o více než osm bodů. Tito italští krasobruslaři se posunuli ze třetího místa po krátkém tanci na stříbrnou příčku se značným přispěním chybujícího ruského páru Jelena Ilinychová, Ruslan Žiganšin.

Nově složený pár doplatil na chybu při pokusu o zvedanou figuru, kdy partnerka místo zaujetí správné polohy roztrhla patou brusle partnerovi kalhoty na stehně. Bodová ztráta znamenala pád ze stupňů vítězů, z bronzu se na jejich úkor radovali krajané Stěpanovová a Bukin. Ti se po juniorském světovém titulu z roku 2013 při debutu mezi seniory hned prosadili na pódium.

Dobrý dojem na severu Evropy zanechali i Mansourová s Češkou. Ve volném tanci na šachové téma si výrazně vylepšili osobní rekord a díky patnáctému výkonu večera se posunuli na sedmnáctou příčku. K vylepšení pozice o dvě místa jim pomohlo i odstoupení Britů, kteří byli po krátkém tanci desátí.

Ruská nadvláda v soutěži žen

Dvojnásobná juniorská mistryně světa Radionovová v 16 letech zatím zvládá debut na velké seniorské akci s přehledem. Za bezchybný krátký program získala 70,46 bodu a díky vyššímu hodnocení technické úrovně jízdy si vypracovala náskok 1,44 bodu před Tuktamyševovou, bronzovou medailistkou z ME 2013.

Suverénní výkon předvedla i ruská trojka Pogorilá, která získala 66,10 bodu. Na krajanky sice ztrácí, ale na průběžně bronzové příčce je usazena pevně. Čtvrtá Kiira Korpiová z Finska se na šampionátu objevila poprvé od roku 2012, mezitím kvůli zdravotním problémům absolvovala jen několik menších závodů. Stejně jako ostatní krasobruslařky ze špičky se nedopustila výraznější chyby, ale k medaili by jí muselo pomoci selhání některé z Rusek.

Březinová, mladší sestra adepta na medaili Michala Březiny, v kombinaci místo dvou trojitých toeloopů zařadila na druhé místo jen dvojitý. Všechny prvky sice zvládla poměrně solidně, mnohdy však byla znát nejistota. Známkou 47,40 o dva body zaostala za osobním rekordem a od patnácté pozice, kterou obsadila na ME loni, ji dělí 3,4 bodu.

ME v krasobruslení ve Stockholmu:
Ženy - krátký program:
1. Radionovová 70,46
2. Tuktamyševová 69,02
3. Pogorilá (všechny Rus.) 66,10
4. Korpiová (Fin.) 60,60
5. V. Helgessonová 60,37
6. J. Helgessonová (obě Švéd.) 59,55,
...21. Březinová (ČR) 47,40.
Taneční páry - konečné pořadí:
1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 179,97
2. Cappelliniová, Lanotte (It.) 171,52
3. Stěpanovová, Bukin 160,95
4. Ilinychová, Žiganšin (všichni Rus.) 159,83
5. Hurtadová, Díaz (Šp.) 155,81
6. Guignardová, Fabbri (It.) 154,61,
...17. Mansourová, Češka (ČR) 124,51.
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní