Rubriky:

Ostatní

Ruské basketbalistky teprve podruhé přijdou o olympiádu, chystají se změny

28. června 2015 12:55 - Budapešť

Teprve podruhé v historii se uskuteční olympijské hry bez účasti ruských basketbalistek. Zatímco roku 1984 jejich účinkování v Los Angeles zhatil bojkot Sovětského svazu, o účas v Riu je připravila sobotní porážka s Tureckem 66:68. Po duelu o páté místo na evropském šampionátu m inistr sportu Vitalij Mutko okamžitě avizoval, že ruský basketbal čekají zásadní změny.

 

Kai Pfaffenbach, Reuters

Rusky jsou společně s USA jediným týmem, který kdy vyhrál olympijský turnaj basketbalistek. Výběru SSSR se to povedlo při prvních dvou příležitostech v letech 1976 a 1980, v Barceloně v roce 1992 zvítězily ruské hráčky pod hlavičkou Společenství nezávislých států. Od Atlanty 1996 vládnou turnajům americké basketbalistky.

Nyní se Rusky nevešly mezi čtveřici týmů, které z ME postoupily do kvalifikace o Rio. Přímý postup na olympiádu si zajistí vítěz dnešního finále mezi Francií a Srbskem.

"Co budeme dělat? Pracovat. Ve sportu je prvořadý výsledek a náš neúspěch má podle mě hned několik příčin. V posledních letech jsou v basketbalu samé spory. Není jasné, kdo ho řídí. Přišel čas udělat v tom pořádek," řekl ministr Mutko agentuře TASS.

Podle trenéra sborné Anatolije Myškina je potřeba udělat změny v ruské lize, kde podle něj hraje příliš mnoho cizinek, a soutěž by chtěl rozšířit ze současných deseti týmů. "Liga by se měla přebudovat už letos," řekl. "Novou generaci hráček už máme, teď je uvidíme u nás na mistrovství světa do 19 let, kde bude hrát i Maria Vadějevová," zmínil kouč teprve šestnáctiletou pivotku, která byla nejlepší střelkyní Ruska na ME.

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní