Rubriky:

Ostatní

Rio je na olympiádu připraveno excelentně, řekla inspektorka MOV

13. srpna 2015 12:32 - Rio de Janeiro

Rio de Janeiro je na olympijský svátek skvěle připraveno a všichni se můžeme těšit na úžasné hry. Řekla to šéfka inspekční komise Mezinárodního olympijského výboru, která strávila v Brazílii týden a každého půl roku situaci hodnotí. Problémem podle bývalé marocké atletky Nawal El Moutawakelové nebude ani velmi sporná kvalita vody, kvůli níž panují obavy o zdraví plavců, triatlonistů, jachtařů či kanoistů.

Reuters

"Očekáváme, že Rio připraví vynikající hry. Po zkušebních soutěžích můžeme konstatovat, že úroveň je výborná a nemůžu ani uvěřit, že už jsme skoro v cíli," řekla El Moutawakelová ve středu na tiskové konferenci. Byť MOV před rokem a půl konstatoval, že přípravy na hry jsou "nejhorší v novodobé historii," nyní při hodnocení aktuálních příprav padalo zejména slovo "excelentní".

"Viděli jsme excelentní soutěže ve volejbalu, triatlonu, veslování a jezdectví, další sporty přijdou na řadu v příštích týdnech. Demonstrovaly schopnost organizátorů uspořádat skutečně špičkové hry," řekla šéfka komise MOV a olympijská vítězka v běhu na 400 m překážek z Los Angeles 1984.

Hlavně však před novináři čelila otázkám ohledně znečištěné vody v zátoce Guanabara, jezeru Rodrigo de Freitas i u proslulé pláže Copacabana. Ve vodě jsou městské splašky, proto MOV chtěl nařídit test i na viry. Nyní však od této myšlenky ustoupil.

"Budeme se držet pokynů Světové zdravotnické organizace, která doporučila jen bakteriální testování. Ptali jsme se jí, zda bezpečnost sportovců bude zajištěna, a odpověď zněla ano," řekl výkonný ředitel olympiády Christophe Dubi.

Podle německých médií Dubi údajně slíbil, že bude postavena nová čistička odpadních vod a Brazilci zřídí další ekologické bariéry. To by však museli stihnout za necelý rok do začátku her.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní