Rubriky:

Ostatní

Boxeři na MS zklamali, podle Žáčka to však není tragédie

17. listopadu 2005 12:24 - MIEN-JANG (Čína)/PRAHA

Neslavně dopadlo pro české barvy mistrovství světa v boxu, které už bez nich pokračuje v Číně. Všichni čtyři reprezentanti skončili svou pouť turnajem hned v prvním kole, což bylo zejména v případě Tomáše Adámka překvapení. Česká jednička totiž do Mien-Jangu odjela s cílem získat medaili a i los byl Adámkovi nakloněn.

Ústecký boxer však ve středu nestačil na Artaka Mulumjanova z Arménie a udělal nečekaně rychlou tečku za českou účastí na šampionátu.

"O spokojenosti nemůže být ani řeč. Jsme zklamaní. Od Adámka jsme čekali hodně a optimističtí jsme byli i po losu. Bohužel to nezvládl a prohrál," řekl dnes reprezentační šéftrenér Svatopluk Žáček v telefonickém rozhovoru pro ČTK. Vystoupení české čtveřice však za tragédii nepovažuje. "Do olympiády jsou ještě tři roky. Uvidíme, jak budou vypadat další roky a jestli Tomáš neodejde mezi profesionály. Já doufám, že ne," přál si Žáček.

Důvodem, proč Adámek nedokázal navázat na své stabilně kvalitní výkony z celé sezony, byla podle Žáčka "jeho hlava". "Kluci tři měsíce tvrdě trénovali a neřekl bych, že jsme někde udělali chybu. U Adámka to bylo v hlavě. Nepodal takový výkon, jakého je schopen. Kdyby boxoval jako na sparinzích v Polsku nebo v Ostravě, kde Mulumjanova porazil, musel by postoupit," podotkl reprezentační šéftrenér.

Viktora se dočkal pochvaly

Žáček s trenérským kolegou Miroslavem Vrbou naopak za předvedený výkon pochválili Lukáše Viktoru, jenž prohrál s jedním z favoritů MS Kubáncem Luisem Ortizem. "Nemůžeme mu nic vyčíst, snažil se. Všichni říkají, že prohrál s budoucím mistrem světa," řekl Žáček. Obdobně na tom byli ale i Štěpán Horváth a Martin Halaš, jejichž soupeři také dál postupují. "Neměli na to a zaslouženě prohráli. Počkáme ale, kam jejich soupeři dojdou, žádné nuly to ale nebyly," uvedl Žáček na adresu dvojice boxerů, jejichž start na šampionátu hradili sponzoři a nikoliv boxerská asociace.

Přestože se boxeři tentokrát vrátí z MS bez medaile a nenaváží na dřívější bronzové úspěchy Lukáše Konečného a Rudolfa Kraje, není prý situace v Česku kritická. "Boxerů je u nás dost. Problém ale je, že jim nedokážeme vytvořit podmínky, aby se zlepšovali," řekl reprezentační šéftrenér. Jednou z překážek je podle něj i extraliga. "Liga je dobrá, ale některé oddíly nechtějí pouštět boxery na turnaje, protože se bojí, aby se nezranili. Přitom nyní jsme například dostali řadu pozvánek na mezinárodní turnaje," vysvětlil Žáček.

Hlavním problémem českého boxu je ale nedostatek financí. "Chtělo by to, aby do zahraničí jezdili více než čtyři lidi. Cesta, jak se zlepšit, vede jen přes mezinárodní soustředění a turnaje," zdůraznil reprezentační šéftrenér. V tuzemsku ale téměř všichni boxeři musí chodit do zaměstnání. "Na rovinu ale říkám, že stávající systém neumím změnit," přiznal Žáček. S obdivem tak podle svých slov sledoval například proměnu u polského týmu, kde nový prezident vytvořil zhruba šestnáctičlennou plně profesionální skupinu.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní