Anglie - Austrálie 13:33Pro Anglii skončí domácí MS v ragby už po skupině

Londýn

Angličtí ragbisté nepostoupí na domácím mistrovství světa ze skupiny a poprvé v historii budou chybět mezi nejlepší osmičkou. Rozhodla o tom jejich sobotní porážka 13:33 s Austrálií, kterou utrpěli týden po těsné prohře o tři body s Walesem. S turnajem se světoví šampióni z roku 2003 rozloučí příští sobotu utkáním proti Uruguayi.

Zklamaní ragbisté Anglie po porážce s Austrálií.

Ze skupiny A projdou do dalších bojů Austrálie a Wales. Anglie je prvním hostitelem MS, kterému se nepovedlo postoupit alespoň do čtvrtfinále.

Angličané v klíčovém utkání dokázali zareagovat pouze na úvodní trestný kop soupeře a vyrovnat na 3:3. V dalším průběhu zápasu zaostávali a v poločase prohrávali 3:17. Deset minut před koncem jim zoufalý boj o naději zkomplikovalo i vyloučení Owena Farrella. Australským hrdinou byl Bernard Foley, který položil dvě pětky a proměnil všechny tři kopy po pětkách i čtyři trestné kopy. Kromě něj bodoval už jen Matt Giteau, jenž v samém závěru přidal další pětku.

Japonci znovu překvapili

Další překvapivý výsledek uhráli japonští ragbisté. Dva týdny po senzačním vítězství nad Jihoafričany zdolali Samou jednoznačně 26:5 a nečekaně bojují o účast ve čtvrtfinále. K němu dnes udělali velký krok hráči Jihoafrické republiky, kteří porazili Skotsko 34:16 a vystřídali ho v čele skupiny B. Japonci jsou třetí o dva body za Skotskem.

Před letošním turnajem dokázalo Japonsko na světovém šampionátu vyhrát zápas naposledy v roce 1991, nyní už má na kontě dvě vítězství. Nad Samoou, které podlehlo v jedenácti z předchozích 14 vzájemných zápasů, vedlo po jasném průběhu prvního poločasu 20:0. Samoa doplatila i na dvě desetiminutová vyloučení, po kterých hrála několik minut ve třinácti. Bodovat se jí povedlo až po 63 minutách.

Strůjcem japonského vítězství byl Ajumu Goromaru, kterému byla přiznána trestná pětka a dalších 16 bodů přidal z kopů. S 45 body se stal nejlépe bodujícím hráčem letošního šampionátu. Základní skupinu zakončí Japonci v neděli 11. října utkáním s USA, které dosud nebodovalo. Aby postoupili, musí doufat, že Samoa zároveň zdolá Skoty.

"Nemáme to pod kontrolou. Snad postoupíme, když příští týden vyhrajeme. Ale i když ne, tak jsme pro japonské ragby udělali hodně," řekl australský kouč Japonska Eddie Jones.

Jihoafričané zvládli další část rehabilitace za úvodní porážku s Japonskem. Dvojnásobní mistři světa zvítězili nad Skotskem díky třem pětkám a 19 bodům Handreho Pollarda, který minul pouze jeden ze sedmi kopů. Svou dvanáctou pětku na světových šampionátech položil v závěru Bryan Habana a v historické tabulce se dotáhl na třetího Australana Drewa Mitchella. Lepší bilanci mají jen bývalé novozélandské hvězdy Jonah Lomu (15) a Doug Howlett (13).