Rubriky:

Ostatní

Diskvalifikace, neštěstí, věštba. A teď výhra ve Velké! Skoro filmový příběh věřícího žokeje

12. října 2015 16:16 - Pardubice

Zažil to podruhé v životě. Teď už v plné parádě. V cíli byl první, radosti mohl dát žokej Marek Stromský volný průchod. Vyhrál 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Je to super, bomba," halekal už ze sedla desetiletého valacha Nikase. Mohl bez obav, žádné pochybnosti jako před sedmi lety, kdy proběhl cílem první s běloušem Amant Grisem před klisnou Sixteen. Ale chyba na trati - špatně objetý točný bod - mu tehdy přinesla diskvalifikaci po pár minutách v cíli. Dva roky nato spolu skončili „jen" druzí. Až teď s Nikasem... „Pořád jsem se bál, že se probudím, že to není pravda," pravil vítěz. Na 13. pokus mu to ve Velké vyšlo, v jednačtyřiceti.

Děkoval manželce a faráři

Ví, jaké je to kráčet se sedlem z koně, který pod ním ve Velké zahynul. Cieszymir v roce 2007 na Taxisu, Shirley 2009 na velké vodě... Opakovaně měl nakročeno do jezdecké penze. Vždy si to rozmyslel. I letos. „Zásluhou manželky (Jany), říkala, ať to nechám až po Velké," smál se Stromský a děkoval i faráři Alfrédu Volnému ze Štěpánkovic na Opavsku. „Jsem věřící. Vždy, když se nedařilo, dal mi požehnání," pravil vítěz.

A připomínal po boji i dávnou věštbu. „To mi předpověděli, že vyhraju Velkou v nepovedené sezóně. A tahle zatím fakt stála za prd." Příběh takřka filmový...

S Nikasem odstartovali s kurzem pro adepta na střed pole - 17:1. Před cílovou rovinou se ovšem vynořili na špici. A rekordně zvládli 6900 m dlouhý dostih. Časem 8:55,29 dvojice překonala maximum Sixteen z pro Stromského krutého závodu v roce 2008 (8:58,49). Až za nimi skončil Ribelino s žokejem Kašným, ale i favorizovaní Zarif (ž. Bartoš), Universe of Gracie s vítězem předešlých tří ročníků Faltejskem a Rabbit Well (ž. Váňa ml.).

„Přeju mu to, zaslouží si to, patří mezi pět nejlepších domácích žokejů. A máme ho tak ještě tři další roky v sedle," říkal na Stromského adresu Josef Váňa starší. Sám tentokrát chyběl v roli žokeje. Toho, kdo přitahuje pozornost. Pod mdle hřejícím říjnovým sluncem poněkud prokřehlý třicetitisícový dav rozpálil někdo jiný - nečekaný vítěz.

„Věděli jsme, že to v Nikasovi je, předloni tu byl druhý (za Orphee des Blins)," podotkl trenér Stanislav Popelka, pokračovatel rodinné tradice z Hvozdu na Prostějovsku. Jeho kůň se stal vítězem v roce „nula" poté, co skončila éra Tiumena i Orphee. Vyhrál i proto, že se mu vyhnula dramata na překážkách... Doběhlo jen jedenáct z 22 aktérů.

Pareto (Rigo) a Nebrius (Kocman) končili na Taxisu, na záludné „šestce" kandidát na přední pozice Al Jaz (Sovka) i další. Bulhar Ferhanov dlouho visel na krku hnědáka Gaunera Danona, do sedla zpět už se ale nevyšvihl. Ryzák Peintre Abstrait se hrozivě srazil s jedním z volných koní, vypadalo to hrozivě. Oficiálně ale žádné vážné zranění koně nebylo oznámeno. Byli problémem četní cizinci neznalí tratě? „Jeli výborní žokejové, třeba vítěz meranského Gran Premia Chan a další. Někdy to tak prostě dopadne," usoudil Váňa.

Hodil vše za hlavu a vyhrál

Volně pobíhající koně bez žokejů byli značným úskalím pro zbytek pole. „Ale Nikas skákal skvěle, vše zvládl," liboval si Stromský a přiznal, že stále těžce nese nešťastné konce s Amant Grisem, kterého má často před očima, s dětmi za ním stále chodí. „Mrzí mě, že mezi vítězi nebude zapsaný, zasloužil si to. Ale když děláte tohle povolání, musíte to hodit za hlavu a jet dál."

To učinil a podruhé byl v cíli Velké na první pozici. Teď už jako vítěz.

vap, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní