Rusko k bojkotu olympijských her nesáhne

12. listopadu 2015 16:27 - Moskva

Rusko nehodlá sáhnout k bojkotu olympijských her ani v případě, kdyby v Riu de Janeiro nesměli kvůli dopingovému skandálu startovat jeho atleti. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

 

Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

Světová antidopingová agentura WADA v pondělí kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu doporučila vyloučit Rusko z mezinárodní atletické asociace IAAF, což by pro ruské atlety znamenalo neúčast na všech soutěžích včetně olympijských her. IAAF bude o této možnosti jednat v pátek.

Ani takový scénář však podle Mutka nedonutí Rusko uvažovat o bojkotu her v Riu. "Nikdy. V žádném případě," reagoval na dotaz AP. "Rusko je proti bojkotu, proti politickému vměšování do sportu. Jsme spolehlivým partnerem olympijského hnutí," dodal.

Vyslovil se nicméně proti plošnému zákazu startů, který ruským atletům hrozí. "Pro ty sportovce, kteří mají čisté svědomí, by to bylo velmi bolestivé. Koneckonců takový zákaz jde proti duchu kodexu WADA, který má čisté sportovce chránit," prohlásil Mutko a slíbil, že Rusko bude o průběhu vyšetřování dopingového skandálu pravidelně informovat.

Sovětský svaz a jeho tehdejší spojenci včetně Československa bojkotovali v roce 1984 olympijské hry v Los Angeles. Byla to odpověď na západní bojkot moskevských her o čtyři roky dříve.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.