ČR - Nizozemsko 2:1 Pozemkáři porazili světové šampiony a na HME si zahrají o medaile

Čeští pozemní hokejisté si na mistrovství Evropy v Praze zahrají s Ruskem o bronz. Domácí výběr dnes nejprve v přímém souboji o druhé postupové místo ve skupině díky penaltě v závěru porazil úřadující světové šampiony z Nizozemska 2:1, v semifinále ale podlehl 0:5 obhájcům titulu z Německa.

Výběr trenérů Miroslava Ludvíka a Tomáše Babického dokázal držet s favoritem krok pouze v prvním poločase. Po přestávce už se Češi dostali pod velký tlak a Němci třemi rychlými góly v 28., 31. a 33. minutě rozhodli. Domácí poté ještě dvakrát inkasovali při hře bez brankáře.

"Soupeř vyhrál zaslouženě, po přestávce nás obrovsky zatlačil," řekl Ludvík. "Co se týče bojovnosti, tak nemůžu klukům nic vytknout, ale rozhodla fyzička. Bylo vidět, že jsme před tím hráli těžký zápas s Holandskem, který nás stál hodně sil. Snad nám zbyly nějaké na zítra," dodal.

Duel o semifinále s Nizozemskem, který museli Češi kvůli horšímu skóre vyhrát, byl mnohem dramatičtější. Domácí se krátce po přestávce ujali vedení, soupeř však při power play 15 vteřin před koncem vyrovnal. Český tým vzápětí kvůli protestům přišel o dva vyloučené hráče, ale i v oslabení se mu podařilo získat dva rohy dohrávané po vypršení času.

První ještě Češi neproměnili, při druhém ale jeden z nizozemských hráčů zastavil míč mířící do branky tělem. Procházka z nařízené penalty vstřelil postupový gól a Nizozemce poslal do bojů o udržení. "Loni na mistrovství světa jsme na něco podobného doplatili dvakrát my. Teď jsme si to vybrali a štěstí se přiklonilo na naši stranu," uvedl Ludvík.

Češi na mistrovství Evropy naposledy získali medaili před čtyřmi lety, kdy ve finále prohráli s Německem. Stříbro přidali ještě v roce 1997, zatímco o tři roky dřív byli třetí. "Udržením jsme splnili cíl, ale teď chceme medaili. Uvidíme, jak to dopadne," přidal Babický.