Rubriky:

Ostatní

Jaký je výsledek Nikasova vzorku B? Kdo vskutku vyhrál Velkou pardubickou?

17. ledna 2016 19:02 - Praha

Původní odhady zněly, že bude jasno na počátku prosince, vše se však výrazně protáhlo. Ale v úterý by už měly všechny otazníky zmizet. Jockey Club České republiky oznámí nové informace v dopingovém případu z loňské Velké pardubické. Vítěz slavného dostihu Nikas neprošel dopingovou kontrolou stejně jako další svěřenec trenéra Stanislava Popelky Čáriray, který o den dříve v Pardubicích vyhrál Křišťálový pohár. Kontrolní vzorky B byly k analýze odeslány do laboratoře v britském Newmarketu a v úterý by měly být zveřejněny její výsledky.

 

Vlastimil Vacek, Právo

V případě potvrzení dopingu hrozí koním diskvalifikace, což by se kvůli dopingu ve Velké pardubické stalo poprvé. Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi prémii dva miliony korun, o tu by po diskvalifikaci přišel.

Nikas a Čáriray měli po svých triumfech v těle podle neoficiálních informací alkaloidy kofein a theobromin, obsažené v kávě a čokoládě. Nikas prý dostal zakázané látky omylem při krmení několik hodin před startem Velké pardubické, zřejmě bez vědomí trenéra Popelky.

Na první místo by se v případě potvrzeného dopingu zřejmě posunul Ribelino (trenér Kovář, žokej Kašný), který doběhl za Nikasem.

Ten si premiérově připsal vítězství ve Velké po skončení éry klisny Orphee des Blins a s ním se dočkal i věčný smolař dostihu Stromský. Jenže možná zase vyjde nakonec naprázdno, jako když byl v roce 2008 po protnutí cílové čáry s Amant Grisem diskvalifikován z první pozice za minutí točného bodu. Byla by to událost, kterou historie tohoto dostihu zatím nezaznamenala.

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní