Real vykročil do finále Ligy mistrů

MADRID

Fotbalisté Realu Madrid učinili další krok k obhajobě titulu v Lize mistrů, když v úvodním semifinále zdolali na vlastním stadionu Juventus Turín 2:1. O branky domácích se postaraly brazilské hvězdy Ronaldo a Roberto Carlos, střelecký úspěch Juventusu zařídil v závěru první půle Trezeguet.

Turínský Alessandro del Piero (vlevo) v souboji s Ivanem Helguerou z Realu Madrid.

Kapitán české reprezentace Pavel Nedvěd vydržel na hřišti 82 minut a také on se zasloužil o to, že Juventus si pro turínskou odvetu vytvořil solidní výchozí pozici. Druhé semifinále načnou ve středu AC Milán a jeho městský rival Inter.

Španělé Juventus zaskočili první brankou

Real spustil na domácí půdě svůj tradiční ofenzivní festival. První šance sice patřila Trezeguetovi, ale pak dominoval královský klub. Poprvé byl blízko vedoucí brance v 16. minutě. Tudor před šestnáctkou srazil Ronalda a precizní přímý kop Zidana vyškrábnul s vypětím všech sil brankář Buffon. Real soupeře přikoval na jeho polovinu hřiště a jeho tlak narůstal. Především Figo na pravé straně hýřil aktivitou a ve 23. minutě přetížená obrana "Staré dámy" kapitulovala.

Úvodní trefu zařídili útočníci Realu. Morientes přiťukl míč Ronaldovi, ten přešel přes Iuliana a nekompromisně prostřelil Buffona. Byl to jeho šestý gól v letošní Lize mistrů. Otřesení Italové se v těch chvílích na výrazný odpor nezmohli, na pohyblivé hvězdy Realu leckdy nestačili a v krátkém časovém sledu viděli žluté karty Birindelli, Iuliano a Zambrotta. Juventus však držel bezchybný gólman Buffon. Hosté přežili i obrovskou šanci Morientese, který samostatný průnik zakončil střelou nad bránu.

Trezeguet vrátil naději

V poslední minutě první půle přišel šok. Hosté vyrazili na ojedinělou zteč, zblokovaná střela Del Piera se dostala k volnému Trezeguetovi a ten přesnou ránou zblízka nedal Casillasovi žádnou šanci.

Ofenzivní plány Madridu narušila 50. minuta, kdy zraněného Ronalda vystřídal mladík Portillo. Možná i proto byla druhá půle vyrovnanější. Juventus aktivní obranou vytrvale ničil útočné pokusy domácích a navíc stále hrozil rychlými brejky. Po Del Pierově rohu nadějně hlavičkoval Zambrotta a Italové byli v těchto chvílích lepší.

Real se připomněl až v 70. minutě. Střelu Makeleleho nejprve zlikvidoval Buffon, pak zleva centroval Roberto Carlos a Zidanovi chyběly k míči centimetry. Nástup domácích byl korunován o tři minuty později. Obránci Juventusu marně reklamovali ofsajd a maličký Brazilec Roberto Carlos mohl nerušeně dát svůj letošní první gól v soutěži.

Pak se na stadionu Santiaga Bernabeua mnoho zajímavého nedělo. Turínští, vědomi si dobré výchozí pozice pro odvetu, se do bezhlavého útočení nehnali. Nápor Realu v posledních minutách utkání přežili také bez úhony.

Real Madrid - Juventus Turín 2:1
Poločas: 1:1. Branky: 23. Ronaldo, 73. Roberto Carlos - 45. Trezeguet. Rozhodčí: Hauge (Nor.). ŽK: Birindelli, Iuliano, Zambrotta, Conte, Ferrara (všichni Juventus). Diváci: 80.000.