Rubriky:

Ostatní

Nikas byl diskvalifikován. Velkou pardubickou vyhrál Ribelino

28. ledna 2016 12:13 - Praha

Pořádková komise Jockey Clubu ČR učinila ve čtvrtek rozhodnutí, které se očekávalo. Vítězný kůň loňské Velké pardubické Nikas, v jehož sedle byl žokej Marek Stromský, byl kvůli dopingu diskvalifikován. Na první příčku se oficiálně posunul původně druhý Ribelino. Poprvé v historii slavné steeplechase tak přišel nejrychlejší kůň o triumf kvůli užití zakázaných látek.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Nikas měl po říjnovém dostihu v těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin, což potvrdila analýza vzorku A v Německu a následně i kontrola B-vzorku v Británii. "Vzhledem ke skutečnosti, že kofein patří do skupiny bezpodmínečně zakázaných látek a i u theobrominu byla překročena povolená prahová hodnota, pořádková komise na základě ustanovení koně Nikas z doběhu dostihu diskvalifikovala," stojí ve zprávě sedmičlenné komise, kterou zpracoval její předseda Otakar Nový.

Stejné látky měl v těle rovněž kůň Čáriray, který proto přišel o vítězství v Křišťálovému poháru z 10. října. Na první místo se posunul Adiutant.

Nikase i Čáriraye trénuje Stanislav Popelka, který žádnou sankci nedostal. "Pořádková komise došla k závěru, že nedošlo k úmyslnému podání zakázaných látek za účelem ovlivnění výkonu koně," vysvětluje zpráva pořádkové komise. Popelka totiž doložil, že do těla jeho koní se zakázané látky dostaly nejspíš z krmiva, na kterém nebylo uvedeno, že dané látky obsahuje, což údajně zjistil na základě rozboru potravy.

"Spoléhal jsem na garantovaný obsah a hodnoty udávané výrobcem," bránil se Popelka před deseti dny. Uvedl, že k pochybení došlo ze strany společnosti Troubecká hospodářská. Komisi předložil posudek zboží znalkyně Jany Kalinové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, sekce zemědělských vstupů - oddělení krmiv. "Zpracovatelka konstatuje, že posuzovaný vzorek krmiva nevyhovuje deklarovanému složení uvedenému výrobcem tohoto krmiva, čímž mohl být odběratel tohoto krmiva uveden v omyl," uvádí zpráva pořádkové komise.

Trenér chce své jméno očistit soudně. Vedení společnosti Troubecká hospodářská z Troubek na Přerovsku ale tvrdí, že její krmivo zakázané látky neobsahovalo.

Na první místo se posunul Ribelino

Desetiletý hnědák Nikas vyhrál 11. října Velkou pardubickou v rekordním čase v sedle s žokejem Stromským. Diskvalifikace pro žokeje znamená další hořké zklamání, která při Velké pardubické v minulosti zažil - s běloušem Amant Grisem projel v roce 2008 cílem první, ale byl diskvalifikován kvůli nedodržení trasy, o dva roky později doběhli těsně druzí. Zklamaný Stromský už oznámil, že ukončil kariéru.

Nikasovo vítězství ve slavném dostihu vyneslo jeho majiteli Petru Kupkovi, který vlastní stáj Castor, prémii dva milióny korun. O tu nyní přijde.

Vítězem je nově hnědák Ribelino ze stáje Lokotrans s šestačtyřicetiletým žokejem Pavlem Kašným, který si připsal první výhru ve Velké pardubické. Dostihový spolek, který je provozovatelem pardubického závodiště, plánuje nové předání cen, ale jelikož podobná situace ještě nikdy nenastala, teprve řeší, jak dekorování a kdy provede.

125. Velká pardubická steeplechase s Českou pojišťovnou, překážkový dostih (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5 miliónů korun) z 11. října 2015 po diskvalifikaci vítězného koně Nikase kvůli dopingu:
1. Ribelino (ž. Kašný, trenér Kovář, stáj Lokotrans)
2. Zarif (ž. Bartoš)
3. Universe of Gracie (ž. Faltejsek)
4. Rabbit Well (ž. Váňa ml.)
5. Kasim (ž. Novák)
6. Modena (ž. Andrés)
Křišťálový pohár, dostih přes proutěné překážky (4100 m, pětiletí a starší koně, 200 000 Kč) z 10. října 2015 po diskvalifikaci vítězného koně Čáriraye kvůli dopingu:
1. Adiutant (ž. Myška, tr. Hurt, stáj LorenzoWinfieldSyndicate)
2. Meny Bay
3. Ange Guardian
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní