Rubriky:

Ostatní

Březina volnou jízdu pokazil, na ME v Bratislavě medaili nevybojoval

28. ledna 2016 17:00 - Bratislava
(Aktualizováno: 28. ledna 2016 22:16)

Krasobruslař Michal Březina neudržel na mistrovství Evropy v Bratislavě třetí místo z krátkého programu a po nepovedené volné jízdě skončil až desátý. Počtvrté za sebou zvítězil Španěl Javier Fernández, před stříbrným Alexejem Byčenkem z Izraele vyhrál o 60 bodů. Bronz získal Rus Maxim Kovtun. Počtvrté v řadě zvítězil Španěl Javier Fernández. Taneční pár Cortney Mansourová, Michal Češka vstoupil do mistrovství Evropy v Bratislavě 14. místem v krátkém tanci a zajistil si tak postup do sobotní druhé části soutěže.

 

Václav Šálek, ČTK

Březinovi se povedlo jen minimum z toho, co ve volné jízdě zamýšlel. Bronzový medailista z roku 2013 nezvládl čistě hned úvodní trojitý axel a na zbytku jeho jízdy se podepsala nervozita. Nízké bodové hodnocení po dvou pádech a dalších nevydařených skocích ho srazilo až na konec první desítky.

Zato úřadující mistr světa Fernández byl suverénní, od rozhodčích dostal celkem 302,77 bodu. Čtyřiadvacetiletý rodák z Madridu se i přes pád po axelu jako první krasobruslař na ME dostal přes hranici 300 bodů a vytvořil si nový osobní rekord.

Kyjevský rodák Byčenko byl po krátkém programu čtvrtý, ale nakonec vybojoval stříbro. Z druhé pozice odsunul Kovtuna, který hned na začátku jízdy spadl při čtverném toeloopu a další skok vynechal.

Vzhůru se naopak posunul Florent Amodio z Francie, mistr Evropy z roku 2011. V posledním závodu kariéry předvedl takový výkon, že trenéra Nikolaie Morozova dojal až k slzám, po čtverném salchowu a sedmi trojitých skocích se z osmého místa dostal až na čtvrté. K medaili mu chyběl bod a čtvrt.

Bělohradský v premiéře dvacátý

Druhý český zástupce mezi muži Jiří Bělohradský obsadil v 17 letech při svém premiérovém startu mezi seniory 20. místo. Zatímco v krátkém programu si vytvořil osobní rekord, ve volné jízdě za svým maximem i kvůli jednomu pádu o čtyři body zaostal.

"Celkově jsem spokojený. Volná nebyla taková, ale předvedl jsem, co jsem chtěl. Většina skoků byla čistá, za což jsem rád," řekl Bělohradský. V závěru měl viditelně problémy s kondicí. "Na konci už to bylo drsné," uznal svěřenec trenérů Vlasty Kopřivové a Tomáše Vernera, který byl zvyklý jezdit volné jízdy o 30 sekund kratší. "Navíc tam máme choreo kroky, což je taky náročné," vysvětlil.

Vstup do ME má za sebou taneční pár Cortney Mansourová, Michal Češka, který obsadil v krátkém tanci 14. místo a zajistil si postup do sobotní druhé části. Nejlepší výchozí pozici do boje o medaile mají Italové Anna Cappelliniová a Luca Lanotte. Obhájci stříbra z loňského šampionátu o 1,57 bodu porazili úřadující kontinentální i světové mistry Gabriellu Papadakisovou a Guillauma Cizerona z Francie.

Mansourová s Češkou si na Slovensku vytvořili ziskem 54,97 bodu nové maximum a s jízdou byli spokojení. "Vždy je dobré, když si zajedete své maximum. Podíváme se na to a pokusíme se to ještě zlepšit na mistrovství světa. To je náš hlavní cíl pro sezonu," řekla Mansourová.

Kanadská rodačka tancuje s Češkou třetí sezonu a jejich cílem je kvalifikovat se na příští olympiádu. "Jsme velmi spokojeni s programem, zajeli jsme to čistě po velkých změnách. Pořád jsme v progresu," uvedl Češka.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Bratislavě:
Muži - konečné pořadí:
1. Fernández (Šp.) 302,77
2. Byčenko (Izr.) 242,56
3. Kovtun (Rus.) 242,21
4. Amodio (Fr.) 240,96
5. Koljada (Rus.) 236,58
6. Righini (It.) 236,36
...
10. Březina 211,81
20. Bělohradský (oba ČR) 168,57
Taneční páry - krátký tanec:
1. Cappelliniová, Lanotte (It.) 72,31
2. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 70,74
3. Bobrovová, Solovjev 68,71
4. Sinicinová, Kacalapov 68,33
5. Stěpanovová, Bukin (všichni Rus.) 66,65
6. Guignardová, Fabbri (It.) 64,87
...
14. Mansourová, Češka (ČR) 54,97
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní