Rubriky:

Ostatní

Detektivní zápletka? Ruským rychlobruslařům možná meldonium podstrčili týmoví kolegové

9. března 2016 20:07 - Moskva

Za pozitivními testy na meldonium v ruském rychlobruslení stojí podle vedení národní federace sabotáž. Od začátku roku, kdy byla látka zařazena na seznam zakázaných prostředků, byli přistiženi minimálně tři závodníci včetně pětinásobného rychlobruslařského mistra světa ve sprintu Pavla Kuližnikova a olympijského vítěze v shorttracku Semjona Jelistratova.

 

Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Pozitivní testy na meldonium zástupci federace zveřejnili jen několik hodin poté, co oznámením o svém nálezu z Australian Open šokovala sportovní svět ruská tenisová hvězda Maria Šarapovová. "V našem konkrétním případě je vysoká pravděpodobnost, a my to můžeme dokázat, že zakázaná látka byla trojici závodníků úmyslně podstrčena," uvedl předseda ruské bruslařské federace Alexej Kravcov. "Podle našich informací to udělali jejich týmoví kolegové," dodal.

Kravcov žádné podezřelé nejmenoval, neupřesnil ani způsob, jak se sabotáž odehrála. Federace se podle něho snažila přesvědčit policii, aby podezření vyšetřila, ta to ale zamítla s odůvodněním, že neexistují dostatečné důkazy o spáchání trestného činu.

Vedle jednadvacetiletého Kuližnikova, který získal před dvěma týdny v Soulu titul na světovém šampionátu ve víceboji na sprinterských tratích a předtím i dva tituly na MS na jednotlivých tratích v Kolomně, a Jelistratova měla pozitivní test i další závodnice v shorttracku Jekatěrina Konstantinovová.

Mezi ruskými sportovci měli v letošním roce pozitivní test na meldonium také krasobruslařka Jekatěrina Bobrovová, volejbalový reprezentant Alexander Markin a cyklista Eduard Vorganov. Látku užili i ukrajinští biatlonisté Artěm Tyščenko a Olga Abramovová, gruzínský zápasník Davit Modzmanašvili či etiopští běžci Endeshaw Negesse a Abeba Aregawiová, která závodí za Švédsko.

Podle informací British Journal of Sports Medicine mělo při loňských Evropských hrách v Baku v těle stopy meldonia 490 sportovců. Tehdy ale ještě bylo jeho užití legální.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní