Rubriky:

Ostatní

Akrobatický pilot Šonka skončil celkově devátý v Air Race

17. října 2016 08:59 - Las Vegas

Akrobatický pilot Martin Šonka obsadil konečné deváté místo v seriálu Red Bull Air Race. Druhý český účastník a nováček elitní třídy Petr Kopfstein skončil předposlední, čtrnáctý. Poté, co byl v neděli kvůli silnému větru zrušen poslední závod v Las Vegas, byl korunován už jistý šampion Matthias Dolderer z Německa.

 

martinhales.com

V Las Vegas se už v trénincích piloti potýkali s náročnými podmínkami a zrušen byl po kvalifikaci i závod. Osmatřicetiletý Šonka však přesto neudržel sedmou pozici, protože dodatečně přišel o šest bodů za diskvalifikaci ze srpnového závodu v Ascotu. Klesl tak o dvě příčky a zůstal daleko za loňským čtvrtým místem v konečném pořadí.

"Po zpětné analýze dat ze závodu v Ascotu u nás závodní komise odhalila stejný problém jako při kvalifikaci na Lauzitsringu. Tedy že jsme překročili limit povolených otáček motoru," uvedl v tiskové zprávě Šonka. Na stupně vítězů se letos dostal jen jednou, když byl druhý v červnu v japonské Čibě. Sezona pro něj skončila zklamáním.

"I když jsme měli nové letadlo, na které jsme si zvykali, mířili jsme výš. Bohužel jsme letos posbírali nějak moc penalizací a tím ztratili hodně bodů. Dokázali jsme sice, že jsme rychlí, ale nebyli jsme dostatečně konzistentní a dělali chyby," bilancoval.

V neděli absolvovalo let jen 11 pilotů ze čtrnácti, první kolo tak zůstalo nedokončené. Kopfstein by se přitom poprvé dostal mezi elitní osmičku, protože v Nevadě porazil Francouze Nicolase Ivanoffa.

"Byla to bláznivá sezona, pouze jediný závod z osmi jsme odlétali celý, ostatní narušilo počasí. Vítr v Las Vegas byl velice silný a byl velký problém udržet trať v provozu. Celý rok nás provází smůla, doufám, že jsme si ji vybrali na několik sezon dopředu," řekl Kopfstein.

Za Doldererem obsadil stříbrnou pozici Australan Matt Hall, třetí skončil zesnulý Rakušan Hannes Arch. Bývalý mistr světa zemřel začátkem září při pádu soukromého vrtulníku v Alpách.

Konečné pořadí seriálu Red Bull Air Race v akrobatickém létání po zrušení závěrečného závodu v Las Vegas kvůli silnému větru:
1. Dolderer (Něm.) 80,25 b.
2. Hall (Austr.) 55,75
3. Arch (Rak.) 41
...
9. Šonka 25
14. Kopfstein (oba ČR) 4
ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní