Rubriky:

Ostatní

Kriminálník Mike Tyson brutálním K.O. umlátil jamajského obra. Před 30 lety šokoval svět

22. listopadu 2016 18:02 - Praha
(Aktualizováno: 22. listopadu 2016 18:02)

Je to přesně třicet let, kdy byl nejen boxerský svět na nohou. Michael Gerard Tyson, proslulý jako Železný Mike, proměnil jamajského obra Trevora Berbicka v podstatě v boxovací pytel a po vítězství ve druhém kole technickým K.O. se stal v pouhých dvaceti letech nejmladším mistrem světa v těžké váze.

K.O. bylo v tomto případě vlastně eufemismem, protože Berbick musel být rád, že mu po sprše brutálních úderů ještě držela hlava na krku. V ringu se tak definitivně prosadila živočišná zuřivá síla Mika Tysona, zatímco Jamajčan se z porážky už nikdy pořádně neoklepal.

A nebyl zdaleka první, kdo dostal od brooklynského rodáka nakládačku. Tyson knockoutoval 25 z předchozích 27 soupeřů. Skvělá série vyvrcholila právě 22. listopadu 1986 v Las Vegas.

Bylo mu 20 let, 4 měsíce a 22 dní, když se v duelu o titul šampióna WBC postavil proti Berbickovi. Drtivé údery z jeho rukavic přišly stejně rychle jako konec zápasu.

Ukousnuté ucho a promrhané miliardy

Viditelně otřesený Jamajčan se snažil držet v zápasu, když ale zbývalo 25 sekund do konce druhého kola, skácel se po dalším levém háku k zemi. Několikrát se ještě pokusil postavit na nohy, ale nebyl schopen se na nich udržet. Byl konec.

Boxerský svět oslavoval nového hrdinu, který měl kromě skvělé bilance také velmi bohaté záznamy v policejních kartotékách. Vyrůstal v prostředí zločinu a už ve 13 letech měl na svém kontě 38 zatčení. Rvačky, krádeže, pouliční kriminalita a tak dále.

Obvinění ze znásilnění a pobyt ve vězení na začátku devadesátých let také přerušily jeho kariéru v době, kdy už měl za sebou první porážku od Bustera Douglese. Do ringu se vrátil zpět v roce 1995 bleskovým triumfem nad Peterem McNeeleym.

Do historie se ale zapsaly především dvě porážky od Evandera Holyfielda v letech 1996-97 a nechvalně proslulé ukousnuté ucho. Tyson ukončil kariéru v roce 2005, když tři z posledních čtyřech zápasů prohrál K.O.

Profesionální kariéra skončila, ale problémy se zákonem zůstaly, resjtřík si rozšiřoval o zbraně a drogy. Rychleji než boxerská sláva mizely peníze z jeho konta. Údajně měl prohýřit takřka veškeré jmění v hodně 300 miliónů dolarů - na dnešní poměry cca 8 miliard korun, reálná hodnota byla ale v té době zhruba dvojnásobná.

„Celý můj život je promrhaný, jsem jedno velké selhání. Chci z toho uniknout. Stydím se za sebe a svůj život," prohlásil mimo jiné v rozhovoru pro USA Today v roce 2005.

Směrem k nápravě své osobnosti podnikl celou řadu kroků. Konvertoval k islámu, stal se veganem či abstinentem. Na živobytí si přivydělává v televizních show a momentálně se pyšní tím, že je milujícím otcem a manželem.

roj, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní