Rubriky:

Ostatní

Carlsen překonal frustraci, v den svých narozenin dotáhl obhajobu titulu mistra světa v šachu

1. prosince 2016 06:01 - New York

Nor Magnus Carlsen zůstává mistrem světa v šachu. V středečním tie-breaku zápasu s ruským vyzývatelem Sergejem Karjakinem v New Yorku vyhrál dvě ze čtyř partií v rapid šachu se zkráceným časem. V den svých 26. narozenin tak podruhé obhájil titul, který získal v roce 2013 výhrou nad Indem Višvánáthánem Ánandem.

Video již není dostupné

sntv

Karjakin, jemuž los přisoudil začínat bílými, rozehrál znovu španělskou hru, ale zcela vyrovnaná partie skončila po 37 tazích remízou. Ve druhé Carlsen promarnil obrovskou šanci. Po italské hře měl v koncovce obapolných střelců proti věži výhru na dosah, ale cestu k ní nenašel. Karjakin se dokázal neuvěřitelně bránit tahy, na něž měl po vyčerpání pětadvacetiminutového limitu jen pět sekund, a po 84 tazích dovedl svého osamoceného krále do patové pozice.

Třetí partie byla dlouho věrnou kopií té úvodní, Carlsen se ale snažil útočit i černými a po 38 tazích byl odměněn vítězstvím. V závěrečném dějství se hrála poprvé v zápase sicilská a norský velmistr už žádné drama nepřipustil. Neustále zvyšoval tlak, po 50 tazích přinutil soupeře znovu kapitulovat a tie-break vyhrál 3:1.

"Byl to opravdový boj. Finále mě naučilo, že člověk musí být trpělivý," řekl Carlsen. Prozradil také, proč vypustil poslední partii základní části, za což od fanoušků sklidil hodně kritiky. "Bylo pro mě výhodné nemyslet na dvanáctou partii, zatímco soupeř musel. Měl jsem tak navíc den na přípravu a pak bylo osvěžující hrát trochu rychleji," řekl Carlsen.

Zápas o titul se přitom pro něj nevyvíjel dobře. Byl pasován do role jasného favorita, přesto prvních sedm partií skončilo remízou, což bylo nejdelší čekání na výhru v zápasech o titul od roku 1995. Nor, očividně frustrovaný marným dobýváním soupeřovy tvrze, riskoval v osmé partii až příliš a výsledkem byla prohra.

To byla pro norského velmistra nová situace, ve dvou zápasech s Indem Ánandem nikdy nemusel dotahovat soupeřův náskok. Prohru neunesl a utekl z povinné tiskové konference. V desáté partii však Karjakinovi porážku oplatil a schopnost skvěle kombinovat i v časové tísni potvrdil i v tie-breaku.

Karjakin si posteskl, že pečlivá předzápasová příprava mu často byla k ničemu. "Magnus skákal do různých zahájení a často jsem mohl na přípravu úplně zapomenout. Na všechno se připravit nedá. A na rapid jsem nebyl připraven vůbec," přiznal ruský velmistr, že vůbec nepočítal, že by v zápase mohlo dojít až na partie se zkráceným časem.

Triumfem v New Yorku si udržel pozici světové jedničky a na konto si připíše téměř půl milionu eur, tedy více než třináct miliónů korun. A to mu ještě 50 tisíc eur strhli jako pokutu za neúčast na tiskové konferenci. Poražený Karjakin dostane 450 tisíc eur a v žebříčku se posune z devátého na šesté místo.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní