Ani problémy s kolenem ji nezastavily! Sáblíková slaví další triumf ve Světovém poháru

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla závod na 5000 metrů ve Světovém poháru v Heerenveenu a upevnila si vedení v průběžném pořadí seriálu dlouhých tratí. Druhou Claudii Pechsteinovou z Německa porazila o více než tři sekundy.

Martina Sáblíková na ledovém oválu v Heerenveenu.

Po čtvrtém triumfu ve čtvrtém startu má trojnásobná olympijská vítězka v čele seriálu náskok 165 bodů na druhou Annu Jurakovovou z Ruska.

Devětadvacetiletá Sáblíková v Nizozemsku startovala pouze na této trati, neboť není zdravotně zcela v pořádku. Kvůli problémům s pravým kolenem omezila program i na minulém podniku SP v Astaně. V Heerenveenu ale na nejdelší ženské distanci jednoznačně splnila roli favoritky a přiblížila se jedenáctému celkovému vítězství v seriálu. Slavit může již na konci ledna v Berlíně.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka startovala až v poslední rozjížďce s Jurakovovou a již na metě 2200 metrů se dostala do pomyslného vedení, když předstihla čtyřiačtyřicetiletou Pechsteinovou. Postupně zvyšovala náskok a nakonec se jako jediná dostala s časem 6:57,64 pod hranici sedmi minut. Ve Světovém poháru si Sáblíková připsala 47. individuální triumf, pětku ovládla počtrnácté.

V divizi B skončila Nikola Zdráhalová sedmá časem 7:17,09 a získala devět bodů do hodnocení seriálu. Jen o devět setin sekundy tak zaostala za svým osobním rekordem.

Karolína Erbanová se poté, co úvod SP ze zdravotních důvodů vynechala, představila premiérově v elitní divizi v závodě na 1000 metrů a skončila s časem 1:16,51 třináctá. V průběžném pořadí seriálu je 21. Vyhrála Američanka Heather Bergsmaová, která vede i celkově.