Erbanová potvrdila v Berlíně formu a znovu je na stupních vítězů!

Rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila na Světovém poháru v Berlíně druhé místo v závodu na 500 metrů. Rychlejší než čerstvá sprinterská mistryně Evropy byla jen Japonka Nao Kodairaová, která se díky vítězství posunula do čela průběžného pořadí disciplíny. Na kilometrové trati pak Erbanová skončila šestá.

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová v závodě SP v Berlíně.

"Týden tak dobrý nebyl, v přípravě jsem se necítila ideálně. Pětistovka se ale povedla, i když (úvodní) stovka byla za 10,6. Kolo mi poté ale udělalo radost a výsledkem bylo druhé místo," uvedla Erbanová pro Radiožurnál.

Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka nastoupila v závodu na 500 metrů v páté z deseti rozjížděk a časem 38,12 se dostala do vedení. Z prvního místa ji nakonec odsunula až Kodairaová, která se v závěrečné jízdě jako jediná dostala pod hranici 38 sekund. Zajela čas 37,43 sekundy a Erbanovou porazila o 69 setin. Třetí skončila Olga Fatkulinová z Ruska (38,36).

V průběžném pořadí SP se Erbanová, která úvod seriálu vynechala ze zdravotních důvodů, posunula na 12. místo. Ve Světovém poháru se na medailové pozice prosadila posedmé.

"Na postavení ve Světovém poháru moc nemyslím. Tohle je poslední příprava před mistrovstvím světa a všechna pozornost se upíná tam. Dostala jsem se ale do Top 12, takže jsem postoupila do finále poháru. Hlavní je mistrovství a tohle je generálka," podotkla Erbanová. Světový šampionát na jednotlivých tratích se uskuteční od 9. do 12. února v korejském Kangnungu, na olympijském oválu příštích her.

Kilometr vyhrála Heather Bergsmaová z USA před Kodairaovou. Erbanová zajela čas 1:15,90 a s vítězkou prohrála o 48 setin sekundy. Na bronz ztratila 28 setin a stejně jako na poloviční trati zaznamenala nejlepší umístění v sezoně.

"S kilometrem nejsem až tak spokojená. Sice jsem se potřetí (v sezoně) dostala pod 1:16, ale trochu jsem cítila v nohách předešlou pětistovku. Odstup mezi disciplínami byl totiž nejkratší, co jsem kdy zažila. Bylo to ale pro všechny stejné," poukázala Erbanová na netradiční program SP. V Berlíně se totiž s ohledem na kvalifikaci na MS jede kilometrová trať hned dvakrát.

V divizi B na kilometru obsadila Martina Sáblíková páté místo. Trojnásobná olympijská vítězka se na trati, na které běžně nestartuje, představila v rámci přípravy na sobotní patnáctistovku a zejména nedělní závod na 3000 metrů. V něm si může s předstihem zajistit celkový triumf v seriálu na dlouhých tratích.

Sáblíková zajela čas 1:19,11 a za nejrychlejší Naděždou Asajevovou z Ruska zaostala o 44 setin sekundy. Do průběžného pořadí disciplíny si připsala osm bodů, celkově jich má na kontě v sezoně 28. V "béčku" se představila i Nikola Zdráhalová, jež s časem 1:19,25 skončila osmá a získala dva body.

V B divizi na 1500 metrů skončil Sebastian Druszkiewicz na 21. místě.