Rubriky:

Ostatní

ČT: Fojtík stanul jako osmý český horolezec na Mount Everestu

18. května 2006 22:13 - KÁTHMÁNDÚ

David Fojtík stanul jako osmý český horolezec na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Po měsíční přípravě v Himálaji a po přímém třídenním výstupu dosáhl na vrchol vysoký 8850 metrů ve čtvrtek v pět hodin ráno místního času. Informovala o tom Česká televize.

"Do výšky 7500 metrů ho podporoval Miroslav Palacký, který však vzápětí sestoupil kvůli zdravotním problémům. O vrchol se bude stejně jako Josef Kubíček ještě pokoušet v následujících dnech," řekl reportér ČT Jiří Rejman, který je členem jiné české expedice, jež se v těchto dnech o pokoření Everestu rovněž pokouší. Fojtík vystoupil na svou první osmitisícovku.

Jako první Čech stanul na "střeše světa" 17. května 1991 Leopold Sulovský. Pak jej následovali Josef Nežerka, Vladimír Nosek, Radek Jaroš, Miroslav Caban, Renata Chlumská a naposledy loni v květnu Pavel Trčala, jehož výstup však někteří horolezci zpochybnili.

V oblasti Mount Everestu v těchto dnech panuje ideální počasí pro výstup, které k úspěšnému útoku na vrchol jen během dneška využilo podle agentury AP s odvoláním na nepálské ministerstvo cestovního ruchu více než čtyřicet horolezců.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní